fbpx

Usuwanie żylaków

O zabiegu

Zabieg usuwania żylaków przeprowadzany jest na sali operacyjnej przez lekarza chirurga naczyniowego. Zabieg zwykle trwa 60 – 90 min. Pacjent po zabiegu nie zostaje na noc w klinice. Mimo iż zabieg usuwania żylaków metodami ClosureFast i VenaSeal są zabiegami chirurgicznymi, rekonwalescencja jest znacznie krótsza niż w przypadku tradycyjnego zabiegu chirurgicznego usuwania żylaków.

Badania

Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania:

 • grupa krwi,
 • morfologia,
 • elektrolity/chlorki, sód, potas,
 • glukoza (cukier),
 • krzepliwość krwi – APTT, PT, INR,
 • kreatynina,
 • HbsAg,
 • anty-HCV.

 

Wyżej wymienione badania należy wykonać na 5 dni przed planowanym zabiegiem.

 

Zalecenia lekarskie przed zabiegiem

 

 1. Badania dodatkowe w zależności od obciążenia chorobami (np.: schorzenia tarczycy – TSH, fT4, fT3, choroby kardiologiczne – ECHO serca…).

 2. Na zabieg zgłosić się z oryginałami wyników badań.

 3. Proszę zakupić dobrze dopasowane pończochy przeciwżylakowe II stopnia ucisku, najlepiej firmy SIGVARS. Noga musi być wymierzona według zaleceń lub po przymiarce w sklepie medycznym w godzinach porannych.

 4. Na 48 godzin przed operacją nie wolno spożywać alkoholu.

 5. Na dzień przed zabiegiem należy pić dużo wody.

 6. W dniu zabiegu proszę być na czczo – nic nie jeść, rano wypić szklankę wody lub herbaty.

 7. W dniu zabiegu nie wolno pić kawy oraz żadnych napojów energetyzujących.

 8. Po zabiegu około 30 min. pacjent pozostaje w Klinice, następnie może wrócić do domu, do normalnego funkcjonowania. Do pracy można wrócić następnego dnia.

 9. Zabieg nie może być przeprowadzony w trakcie lub bezpośrednio po infekcji (katar, kaszel, ból gardła itp.), wszelkie stany zapalne są przeciwwskazaniem do zabiegu – również opryszczka.

 10. Od skończonej terapii antybiotykowej powinno minąć co najmniej 10 dni; od infekcji, która wystąpiła 14 lub mniej dni przed zabiegiem należy jak najszybciej powiadomić Klinikę.

 11. Na 14 dni przed zabiegiem nie należy zażywać salicylanów – tzn. polopiryny, aspiryny, acardu, a także preparatów złożonych zawierających ten lek.

 12. Na sali operacyjnej pacjent nie może mieć lakieru i tipsów na paznokciach oraz żadnej biżuterii (zegarka, pierścionków, obrączki, kolczyków), okularów. Dotyczy to szczególnie ozdób w jamie ustnej (np. kolczyki w języku), które mogą wpaść do dróg oddechowych i spowodować zagrożenie życia. Wskazane jest zdjęcie protez zębowych i szkieł kontaktowych – w niektórych wypadkach, po uzgodnieniu z lekarzem, możliwe jest odstępstwo od tej zasady. Pacjent niedosłyszący może pozostawić aparat słuchowy ponieważ ułatwi to kontakt z personelem medycznym.

 13. Po zabiegu pacjent musi mieć zapewniony transport samochodem pod opieką osoby dorosłej. Istnieje możliwość skorzystania z transportu medycznego, organizowanego przez ALMA-MEDICA – usługa płatna dodatkowo.

 14. Pacjent po opuszczeniu Kliniki powinien mieć zapewnioną opiekę osoby dorosłej na czas kilkudniowej rekonwalescencji po zabiegu.

 15. Pacjent musi znać adres i telefon placówki ochrony zdrowia pełniącej 24 godzinny dyżur (szpital, całodobowa opieka medyczna) znajdującej jego miejsca pobytu po zabiegu.

 16. W przypadku silnych dolegliwości lub jakichkolwiek wątpliwości należy porozumieć się telefonicznie z lekarzem.

cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.