Epilacja to usuwanie włosów poprzez niszczenie mieszków włosowych. Wszystkie rodzaje epilacji różnią się od siebie sposobem oddziaływania na mieszek włosowy. We współczesnej kosmetologii stosuje się kilka metod.

Metody epilacji

Epilacja laserowa - wiązka lasera niszczy łodygę włosa i mieszek włosowy. Fotoepilacja - włosy poddawane są działaniu światła, które zamieniane jest na energię cieplną. W przeciwieństwie do celowego dopasowania lasera do konkretnego pigmentu we włosach, systemy foto mają szerokie ustawienia, więc ich wydajność jest niższa niż laserowych. Elektroliza - podczas zabiegu do mieszka włosowego wprowadza się cienką elektrodę-igłę. Jeśli dostanie się bezpośrednio do włosów, cebulka ulega zniszczeniu. Epilacja łączy w sobie energię elektryczną i optyczną, czyli podczas zabiegu mieszek włosowy ulega zniszczeniu pod wpływem jednoczesnego działania energii impulsu świetlnego o wysokiej częstotliwości i prądu.

Dla kogo?

Depilacja laserowa jest odpowiednia dla wszystkich, którzy nie mają bezwzględnych przeciwwskazań do zabiegu. Są nimi:

  • przewlekłe choroby skóry, ogólnoustrojowe, zakaźne;
  • choroby endokrynologiczne w fazie dekompensacji;
  • złośliwe nowotwory;
  • stany związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi;
  • choroba keloidowa;
  • ciąża;
  • wiek przed okresem dojrzewania.

Istnieją określone przeciwwskazania związane z charakterystyką metody. Na przykład w przypadku elektrolizy przeciwwskazania są związane z inwazyjnością interwencji i wykorzystaniem prądu elektrycznego:

  • Ostre choroby zapalne i krostkowe;
  • Obecność metalowych protez w ciele;
  • Wszczepione urządzenia elektryczne i elektroniczne;
  • Alergia na metale.

Przy wyborze metody ocenia się kolor włosów, kolor skóry oraz obszar zamierzonego oddziaływania. Na podstawie tych cech lekarz przewiduje szybkość pojawienia się efektu oraz spodziewaną liczbę zabiegów i odstęp między nimi.

mucha stojąca na ludzkiej skórze

Jak przygotować się do epilacji?

Przed zabiegami epilacji nie zaleca się woskowania przez 2 miesiące. W przeciwnym razie liczba procedur będzie o 1–2 większa. W przypadku epilacji laserowej, foto-owłosienia, przynajmniej 2 tygodnie przed i po zabronione jest opalanie. Każdy zabieg na opalonej skórze zwiększa ryzyko oparzeń i pojawienia się plam starczych. Na dzień przed lub tuż przed zabiegiem depilacji laserowej należy ogolić miejsce, w którym planowane jest usunięcie owłosienia.

Ile sesji należy wykonywać średnio i jak często?

Liczba i odstępy między zabiegami są związane z cyklem wzrostu włosów, niezależnie od zastosowanej metody epilacji. W przypadku depilacji laserowej, fotoepilacji i usuwania owłosienia metodą Elos zabiegi wykonuje się raz na 6–8 tygodni. Pieczenie i przekrwienie szybko mijają. Po 4 zabiegach tempo wzrostu i gęstość włosów spada o około 50%. Kolejne zabiegi wykonywane są w dużych odstępach czasu powyżej 3 miesięcy. Średnio zaleca się 6-8 zabiegów depilacji z długimi przerwami, 1-2 razy w roku.

Która metoda epilacji jest najskuteczniejsza?

Wynik każdego rodzaju epilacji zależy od doboru optymalnych parametrów epilacji, a to z kolei zależy od doświadczenia specjalisty. Równie ważne jest przestrzeganie odstępów czasu między zabiegami zalecanymi przez lekarza. Zalecane odstępy między zabiegami można wydłużyć, ale zbyt częste zabiegi mogą zmniejszyć skuteczność zabiegów.

Warte uwagi

Mezoterapia - wszystko, co powinnaś wiedzieć...

Mezoterapia to technika wprowadzania leków aktywnych za pomocą konwencjonalnego wstrzyknięcia pod skórę lub w głąb skóry, które są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta i zależą...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .