Trądzik może dotyczyć nie tylko skóry

Udostępnij:

Trądzik może być tak dokuczliwy, że chcesz ukryć swoją twarz przed światem.

Dla wielu osób cierpiących na trądzik choroba skóry ma wpływ nie tylko na ich wygląd. Trądzik może odbić się na zdrowiu emocjonalnym. Naukowcy odkryli w kolejnych badaniach, że u osób z trądzikiem mogą również wystąpić:

  • Depresja
  • lęk
  • Niską samoocenę
  • Niski obraz siebie
  • Obniżona jakość życia
  • Poczucie osamotnienia

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób trądzik może powodować takie problemy, wystarczy, że przeczytasz historię Jill.

Trądzik utrudnił Jill naukę w college'u

Jill miała typowy trądzik młodzieńczy, ale to, co wydarzyło się na drugim roku studiów, całkowicie ją zaskoczyło. Na jej twarzy zaczęły pojawiać się duże, bolesne cysty i guzki trądzikowe. Próbowała leczyć je środkami na trądzik, które mogła kupić w sklepie. Nic nie działało. Zdesperowana, szukając pomocy, Jill udała się do studenckiego centrum zdrowia.

Ponieważ trądzik Jill był poważny, przepisano jej antybiotyk. Jest to często pierwsze leczenie, jakie otrzymuje pacjent z ciężkim trądzikiem. Dermatolog wstrzyknął także lek do kilku najbardziej bolesnych torbieli, aby pomóc w ich usunięciu. Leczenie pomogło na kilka dni. Potem trądzik się zaostrzył.

Lekarz przepisywał jej antybiotyk za antybiotykiem. Nic nie działało. Czuła się zdruzgotana i powiedziała, że chciałaby móc nosić welon.

W tym czasie Jill czuła, że nie jest w stanie stawić czoła ludziom. Zrezygnowała z pracy, która była jej niezbędna do utrzymania się.

Pozostała w szkole, ale było to trudne. "Jakoś udawało mi się kontynuować naukę" - mówi. Ucierpiały na tym jednak przyjaźnie i zajęcia pozalekcyjne. Trądzik sprawił, że czuła się zbyt zestresowana i wycofana. Czuła się samotna.

Jill w końcu uwolniła się od trądziku, gdy poszła do dermatologa, który przepisał jej izotretynoinę (eye-soh-tret-in-OH-in), lek stosowany w leczeniu ciężkiego trądziku. Dzięki izotretynoinie udało jej się opanować trądzik, ale w tym czasie miała już trwałe blizny i przebarwioną skórę.

Po ukończeniu szkoły Jill wróciła do domu. Nie zaczęła szukać pracy. Zamiast tego zapytała rodziców, czy mogliby zapłacić za operację, która pozwoliłaby jej wyleczyć blizny potrądzikowe.

Po operacji kosmetycznej Jill powiedziała: "Moja skóra nie jest teraz tak czysta jak przed zabiegiem, ale po raz pierwszy od ponad roku poczułam się w pewnym sensie normalnie". To uczucie pozwoliło jej na kontynuowanie życia. Jill była w stanie znaleźć pracę i rozpocząć karierę zawodową.

Trądzik, łagodny czy ciężki, może powodować ból emocjonalny

Historia Jill nie jest wyjątkowa. Każdego dnia dermatolodzy obserwują niszczące skutki, jakie trądzik może mieć na czyjeś życie.

Może dojść do zastraszania. Inne dzieci mogą obrzucać kolegów z klasy z rozległym trądzikiem wyzwiskami, takimi jak "kraterowa twarz". Takie zastraszanie może spowodować spadek poczucia własnej wartości. Może powodować, że nastolatki czują się tak zdenerwowane, że chcą być same. Mogą mieć niewielu przyjaciół.

W badaniach naukowych osoby z trądzikiem mówiły, że ich skóra sprawia, że czują się nieatrakcyjne, zawstydzone lub niepewne siebie. Uczucia te mogą powodować, że niektórzy nastolatkowie unikają uprawiania sportu, podejmowania pracy w niepełnym wymiarze godzin lub uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych.

Niektórzy mówią, że trądzik sprawia, że czują się niepewnie.

Nawet łagodny trądzik może mieć wpływ na zdrowie emocjonalne. Dotyczy to zwłaszcza nastoletnich dziewcząt. W badaniach nastoletnie dziewczęta często twierdzą, że trądzik sprawia, że czują się nieatrakcyjne.

Biorąc pod uwagę, że trądzik może prowadzić do takich doświadczeń i uczuć, nie dziwi fakt, że naukowcy odkryli, iż u osób z trądzikiem często występuje depresja lub stany lękowe.

Wczesne leczenie może zapobiec zaburzeniom emocjonalnym i powstawaniu blizn potrądzikowych

Badania wykazują, że im dłużej trwa trądzik, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie on miał wpływ na emocje. Bez leczenia trądzik może się także pogarszać. Jeśli trądzik stanie się poważny, tak jak w przypadku Jill, po jego ustąpieniu mogą pojawić się blizny.

Wczesne podjęcie leczenia może zapobiec tym problemom. Może ono oczyścić skórę i zapobiec nasileniu się trądziku. Niektóre osoby muszą kontynuować leczenie skóry, aby zapobiegać powstawaniu wyprysków. Dla większości osób jest to prawdopodobnie o wiele łatwiejsze niż radzenie sobie z emocjonalnym rozczarowaniem i trwałymi bliznami po trądziku.


Obraz: Getty Images

Piśmiennictwo
Dalgard F, Gieler U, et al. "Poczucie własnej wartości i zadowolenie z własnego ciała u nastolatków z trądzikiem: Wyniki badania populacyjnego." J Am Acad Dermatol 2008;59(5):746-51.

Fulton JE, Acne Rx: Czym naprawdę jest trądzik i jak wyeliminować jego niszczące skutki! Publikacja własna; 2001.

Gorelick J, Daniels SR, et al. "Acne-related quality of life among female adults of different races/ethnicities." J Dermatol Nurses Assoc. 2015;7(3): 154-162.

Hendon, J. "Acne: A patient's point of view." J Am Acad Dermatol. 2004;51(1 Suppl):S39.

Nguyen CM, Beroukhim K, et al. "The psychosocial impact of acne, vitiligo, and psoriasis: a review." Clin Cosmet Investig Dermatol. 2016;9:383-92.

Yentzer BA, Gosnell AL, et al. "Letter to the editor: A randomized controlled pilot study of strategies to increase adherence in teenagers with acne vulgaris." J Am Acad Dermatol. 2011;64(4):793-5.

Warte uwagi

Czym jest medycyna estetyczna?

Stosunkowo nowy kierunek w nauce - medycyna estetyczna - obejmuje dermatokosmetykę, chirurgię plastyczną, stomatologię estetyczną i flebologię. Medycyna estetyczna łączy w sobie wiele...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .