Co może sprawić, że moje dłonie będą wyglądać młodziej?

Udostępnij:

Jeśli przeszkadzają Ci plamy starcze, pomarszczona skóra lub inne oznaki starzenia, możesz mieć młodziej wyglądające dłonie. Dzięki postępom w dermatologii możliwe jest bezpieczne usunięcie tych oznak starzenia się skóry, bez żadnych przestojów lub z niewielkim opóźnieniem.

Plamy starcze

U wielu dorosłych osób na dłoniach pojawiają się plamy starcze. Plamy te mają tendencję do stopniowego powiększania się wraz z wiekiem i czasem spędzonym na słońcu.

Leczenie

Masz różne możliwości. Dermatolog z certyfikatem może skutecznie rozjaśnić lub usunąć plamy starcze na dłoniach za pomocą:

 • krioterapii (zamrażania)
 • laseroterapii
 • Peeling chemiczny
 • Mikrodermabrazja
 • Kremy i balsamy rozjaśniające skórę

Na efekty działania kremów i balsamów trzeba czekać najdłużej, ale ich cena jest niższa.

Kremy rozjaśniające skórę: Jak bezpiecznie je stosować?

Szorstkie, łuszczące się plamy (AK)

Jeśli masz jasną skórę i spędzasz dużo czasu na słońcu bez ochrony przeciwsłonecznej, możesz zauważyć na swojej skórze szorstkie plamy. Szorstkie plamy często pojawiają się na dłoniach, ponieważ są one wystawione na działanie promieni słonecznych.

Te szorstkie plamy mogą być rogowaceniem aktynowym (AK), czyli naroślami przedrakowymi. AK rozwijają się zwykle u osób o jasnej karnacji, które ukończyły 40 lat.

AK mogą rozwinąć się wcześniej, jeśli korzystałeś z solarium lub mieszkasz w kraju o dużym nasłonecznieniu, takim jak Floryda czy Kalifornia.

Leczenie

Aby dowiedzieć się, jak dermatolodzy diagnozują i leczą AK, przejdź do strony
:Actinic keratoses: Diagnoza, leczenie i wyniki

Czy czujesz szorstką plamę na dłoni lub w innym miejscu na skórze? Jeśli tak, udaj się do dermatologa, aby sprawdzić, czy jest to AK. Niektóre AK przekształcają się w raka skóry.

Utrata młodzieńczej pełności

Gdy dłonie tracą młodzieńczą pełnię, skóra staje się wiotka i zaczyna nabierać faktury przypominającej papier toaletowy. Wraz z mniejszą pełnią, żyły na dłoniach stają się bardziej widoczne.

Leczenie

Aby przywrócić utraconą pełnię, dermatolog może wstrzyknąć:

 • Wypełniacz
 • Tłuszcz z innej części ciała.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła jeden wypełniacz - hydroksyapatyt wapnia (hi-drox-e-lap-ah-tight) - do leczenia dłoni. Dzięki temu wypełniaczowi natychmiast zauważysz większą pełność. Efekty utrzymują się od 6 miesięcy do 1 roku.

Aby przywrócić dłoniom młodzieńczą pełność, stosuje się także inne wypełniacze. Czasami najskuteczniejszym rozwiązaniem może być własny tłuszcz.

Dermatolog z certyfikatem, który ma doświadczenie w odmładzaniu dłoni za pomocą wypełniaczy (lub tłuszczu), może powiedzieć, co będzie dla Ciebie najlepsze.

Widoczne żyły

Wypełniacz lub transfer tłuszczu może przywrócić młodzieńczą pełnię, ale niektóre żyły są zbyt duże, by można je było ukryć za pomocą wypełniacza lub transferu tłuszczu.

Jeśli przeszkadza Ci duża żyła, dermatolog może ją bezpiecznie wyleczyć.

Leczenie

Leczenie laserowe jest obecnie często wybieranym sposobem leczenia. Podczas tej procedury dermatolog wprowadza do żyły włókno laserowe, a następnie uruchamia laser. Powoduje to zniszczenie żyły, która stopniowo zanika.

Inną opcją może być skleroterapia (sclare-oh-ther-a-pee). Podczas tej procedury dermatolog wstrzykuje do żyły substancję, która ją niszczy. Powoduje to powolne zanikanie żyły.

Skóra pomarszczona (wygląda jak papier krepowy)

Codzienne stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym na dłonie może zapobiec powstawaniu zmarszczek na dłoniach. Jeśli nie stosowałaś/eś się do tego, a teraz masz zmarszczki, leczenie może pomóc.

Leczenie

Twój dermatolog może zalecić jeden lub więcej z poniższych preparatów:

 • Lotion zawierający retinol lub kwas glikolowy (stosuj przed snem)
 • Lekki peeling chemiczny, co 1 do 3 miesięcy
 • Zabieg laserowy

W leczeniu zmarszczek często stosuje się jednocześnie lotion i lekki peeling chemiczny.

Jeśli zabieg laserowy jest dostępny, może on również pomóc w zmniejszeniu plam starczych.

Luźna skóra

Z wiekiem nasza skóra traci kolagen i elastynę, substancje, które utrzymują ją jędrną i elastyczną.

Zabiegi

Radiofrekwencja, czyli zabieg polegający na wysyłaniu ciepła w głąb skóry, może napiąć luźną skórę. Większość osób potrzebuje tylko jednego zabiegu na dłonie.

Wypełniacz lub zabieg laserowy również mogą poprawić napięcie luźnej skóry.

Szorstkość

Z wiekiem nasza skóra zatrzymuje mniej wody, dlatego staje się bardziej sucha. Może to powodować uczucie szorstkości skóry.

Zabiegi

Aby wygładzić szorstką skórę dłoni, dermatolog może zastosować łagodny peeling chemiczny.

Aby utrzymać rezultaty uzyskane w wyniku zabiegu, należy codziennie stosować krem nawilżający. Twój dermatolog może polecić skuteczny krem nawilżający.

Łamliwe paznokcie

Około 20% z nas ma łamliwe paznokcie. Prawdopodobieństwo wystąpienia łamliwych paznokci jest większe, jeśli jesteś kobietą po 60. roku życia, ale każdy może zachorować na tę przypadłość.

Jeśli masz łamliwe paznokcie, prawdopodobnie zauważysz linie biegnące wzdłuż paznokcia (grzbiety), jak pokazano na tym zdjęciu. Możesz również zauważyć, że paznokcie łatwo się łuszczą lub łamią.

Leczenie

Aby skutecznie leczyć łamliwe paznokcie, musisz przestać robić wszystko to, co może być przyczyną ich łamliwości. Spędzanie dużej ilości czasu z mokrymi rękami lub używanie ostrych środków chemicznych bez noszenia rękawic ochronnych może powodować łamliwość paznokci.

Twój dermatolog może pomóc ci ustalić, co jest przyczyną twoich łamliwych paznokci.

Gdy już przestaniesz robić to, co jest przyczyną łamliwych paznokci, będziesz chciała nawodnić swoje paznokcie, skórki i otaczającą je skórę. Twój dermatolog zaleci stosowanie kremu nawilżającego, takiego jak krem z mocznikiem lub olej mineralny.

Większość osób stosuje ten środek nawilżający przed snem. Po nawilżeniu konieczne może być założenie lekkich bawełnianych rękawiczek. Pomoże to skórze i paznokciom wchłonąć środek nawilżający. Rękawiczki te należy nosić podczas snu.

U wielu pacjentów powyższe sposoby pomagają zmniejszyć łamliwość paznokci. Niektórzy pacjenci potrzebują większej pomocy, na przykład użycia specjalnej emalii do paznokci. Twój dermatolog może Ci powiedzieć, co może pomóc w leczeniu łamliwych paznokci.

Trwałość rezultatów odmładzania dłoni

Chociaż nie można powstrzymać procesu starzenia się, są rzeczy, które można zrobić, aby efekty zabiegu utrzymały się dłużej. Oto, co zalecają dermatolodzy:

Aby chronić dłonie przed słońcem, codziennie przed wyjściem na dwór nakładaj na nie wodoodporny krem z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania, z filtrem SPF 30 lub wyższym.

 1. Chroń dłonie przed słońcem. Jest to niezbędne, jeśli chcesz utrzymać rezultaty widoczne po zabiegu.
  Wielu dermatologów zaleca również noszenie cienkich, chroniących przed słońcem rękawiczek podczas prowadzenia samochodu.
 2. Noś rękawiczki podczas sprzątania i prac ogrodowych. Gorąca woda, detergenty i prace w ogrodzie mogą wysuszać skórę, co może powodować starzenie się dłoni.
 3. Nawilżaj, nawilżaj, nawilżaj. Nakładanie balsamu lub kremu po umyciu rąk i kąpieli pomaga zatrzymać wodę w skórze, dzięki czemu skóra staje się jędrniejsza.
 4. Umawiaj się na zabiegi pielęgnacyjne. Jeśli dermatolog przeprowadził u Ciebie zabieg w gabinecie, wykonywanie kolejnych zabiegów zgodnie z zaleceniami może pomóc Ci utrzymać uzyskane efekty. Na przykład, jeśli zastosowano wypełniacz, kolejne wstrzyknięcie może być konieczne za 8 do 12 miesięcy.

Dlaczego warto korzystać z usług dermatologa

Rezultaty zależą w dużej mierze od umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg, dlatego ważne jest, aby udać się do dermatologa z certyfikatem. Lekarze ci dysponują wiedzą i przeszkoleniem niezbędnym do bezpiecznego wykonywania tych zabiegów. Mogą oni również stwierdzić, czy zabieg przyniesie oczekiwane rezultaty, biorąc pod uwagę stan skóry, wiek i stan zdrowia pacjenta.


Zdjęcia
1,2,9: Wykorzystano za zgodą Journal of the American Academy of Dermatology.

 • J Am Acad Dermatol. 2006;54:S262-71.
 • J Am Acad Dermatol. 2013;68:S2-9.
 • J Am Acad Dermatol. 2007;57:31-6.

4: Zdjęcie wykorzystane za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.

3,5,6,7,8,10: Getty Images

Piśmiennictwo
Amerykańska Akademia Dermatologii, "Dermatolodzy mają mocny uchwyt na nowe metody leczenia starzejących się dłoni". Informacja prasowa wydana 4 sierpnia 2011 r. Ostatni dostęp 10 listopada 2017.

Ortonne, JP, Pandya AG, et al. "Treatment of solar lentigines." J Am Acad Dermatol 2006;54:S262-71.

Rosen T, Lebwohl MG. "Prevalence and awareness of actinic keratosis: Barriers and opportunities." J Am Acad Dermatol 2013;68:S2-9.

Sadick N. "Odmładzanie ramion i dłoni." In: Hirsh R, Cohen JL, et al. Aesthetic rejuvenation (Estetyczne odmładzanie). McGraw Hill Medical, Chiny, 2009:162-72.

Simonacci F, Bertozzi N, et al. "Procedure, applications, and outcomes of autologous fat grafting." Ann Med Surg (Lond). 2017;27;20:49-60.

Stern DK, Diamantis S, et al. "Water content and other aspects of brittle versus normal fingernails." J Am Acad Dermatol 2007;57:31-6.

Warte uwagi

Czym jest medycyna estetyczna?

Stosunkowo nowy kierunek w nauce - medycyna estetyczna - obejmuje dermatokosmetykę, chirurgię plastyczną, stomatologię estetyczną i flebologię. Medycyna estetyczna łączy w sobie wiele...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .