Trądzik

Udostępnij:

Trądzik dorosłych: Rośnie liczba osób dorosłych cierpiących na trądzik.

Trądzik: Przegląd

Trądzik jest najczęstszą chorobą skóry w Stanach Zjednoczonych. Mimo że jest to choroba powszechna, informacje na jej temat mogą być bardzo skąpe. Może to utrudniać uzyskanie czystszej skóry. Informacje zawarte w tej witrynie pomogą Ci zrozumieć, na czym polega trądzik i jak skutecznie go leczyć.

Dlaczego warto leczyć trądzik?

Mity na temat trądziku są równie powszechne jak problemy skórne. Jednym z nich jest przekonanie, że trądzikowi trzeba dać ujście.

Dermatolodzy wiedzą, że pozostawienie trądziku samemu sobie nie zawsze jest najlepszą radą.

Oto dlaczego:

 • Bez leczenia na skórze mogą pojawić się ciemne plamy i trwałe blizny, gdy trądzik zniknie.
 • Leczenie trądziku często podnosi samoocenę danej osoby.
 • Dostępnych jest wiele skutecznych metod leczenia.

Więcej kobiet ma trądzik

Nie tylko nastolatki mają trądzik. Coraz więcej kobiet ma trądzik w wieku 30, 40, 50 lat i później. Dermatolodzy nie są pewni, dlaczego tak się dzieje. Ale dermatolodzy rozumieją, że trądzik dorosłych może być szczególnie frustrujący.

Obrazy wykorzystane za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.

Trądzik: oznaki i objawy

Objawy trądziku

Wiele osób uważa, że trądzik to po prostu pryszcze. Jednak u osoby cierpiącej na trądzik może występować każda z tych plam:

 • Zaskórniki.
 • Białe zaskórniki.
 • Grudki.
 • Krosty (wiele osób nazywa je pryszczami).
 • Cysty.
 • Guzki.

Trądzik może występować na plecach, klatce piersiowej, szyi, ramionach, górnej części ramion i pośladkach.

Objawy trądziku

Trądzik może powodować coś więcej niż tylko wypryski. Badania wykazują, że osoby cierpiące na trądzik mogą mieć:

 • Niską samoocenę: Wiele osób cierpiących na trądzik twierdzi, że trądzik sprawia, że czują się źle we własnej skórze. Z powodu trądziku nie chcą przebywać z przyjaciółmi. Spóźniają się do szkoły i pracy. Oceny mogą się obniżyć, a nieobecności mogą stać się problemem z powodu trądziku.

 • Depresja: Wiele osób z trądzikiem cierpi nie tylko na niską samoocenę. Trądzik może prowadzić do stanu chorobowego zwanego depresją. Depresja może być tak poważna, że osoby z trądzikiem myślą o tym, jak by to było popełnić samobójstwo. Wiele badań wykazało, że nastolatki, które uważały, że mają "zły" trądzik, częściej myślały o popełnieniu samobójstwa.

 • Ciemne plamy na skórze: Plamy te pojawiają się po zagojeniu się trądziku. Zniknięcie ciemnych plam może zająć miesiące lub lata.

 • Blizny (trwałe): U osób, u których występują cysty i guzki trądzikowe, po ustąpieniu trądziku często pojawiają się blizny. Możesz zapobiec powstawaniu takich blizn. Jeśli trądzik pojawił się u Ciebie wcześnie - między 8 a 12 rokiem życia - koniecznie udaj się do dermatologa na leczenie. Jeśli w Twojej rodzinie ktoś chorował na trądzik torbielowaty i guzowaty, Ty także powinieneś zgłosić się do dermatologa, gdy pojawi się u Ciebie trądzik. Leczenie trądziku przed pojawieniem się cyst i guzków może zapobiec powstawaniu blizn.

Trądzik: u kogo występuje i jakie są jego przyczyny

Kto choruje na trądzik?

Jeśli masz ciężki przypadek trądziku, możesz mieć wrażenie, że jesteś jedyny. Jednak wiele osób ma trądzik. Jest on najczęstszym problemem skórnym w Stanach Zjednoczonych. Każdorazowo około 40-50 milionów Amerykanów ma trądzik.

Większość osób cierpiących na trądzik to nastolatki lub młodzi dorośli, ale trądzik może pojawić się w każdym wieku. Trądzik może pojawić się u noworodków. Trądzik występuje u mężczyzn i kobiet. U niektórych kobiet trądzik pojawia się po osiągnięciu wieku średniego.

Co jest przyczyną trądziku?

Trądzik pojawia się, gdy zatka się por w skórze. Ten zator zaczyna się od martwych komórek skóry. W normalnych warunkach martwe komórki skóry wypływają na powierzchnię porów, a organizm pozbywa się ich. Kiedy organizm zaczyna produkować dużo sebum, czyli oleju, który chroni skórę przed wysuszeniem, martwe komórki skóry mogą sklejać się w porach. Zamiast wydostawać się na powierzchnię, komórki zostają uwięzione w porach.

Niekiedy do zatkanego porów dostają się również bakterie żyjące na naszej skórze, p. acnes. Wewnątrz porów bakterie mają doskonałe warunki do bardzo szybkiego namnażania się. Z dużą ilością bakterii w środku, por ulega zapaleniu (jest czerwony i opuchnięty). Jeśli stan zapalny sięga w głąb skóry, pojawia się torbiel trądzikowa lub guzek.

Trądzik: diagnoza i leczenie

Jak dermatolodzy rozpoznają trądzik?

Aby zdiagnozować trądzik, dermatolog najpierw zbada Twoją skórę, aby upewnić się, że masz trądzik. Inne choroby skóry mogą przypominać trądzik. Jeśli u pacjenta występuje trądzik, dermatolog:

 • Klasyfikuje trądzik. Stopień 1 to trądzik łagodny. Stopień 4 to trądzik ciężki.
 • Zwróci uwagę na rodzaj lub rodzaje trądziku występujące na Twojej skórze.

Jak dermatolodzy leczą trądzik?

Obecnie istnieje wiele skutecznych metod leczenia trądziku. Nie oznacza to, że każda metoda leczenia trądziku jest skuteczna u wszystkich osób z trądzikiem. Oznacza to jednak, że praktycznie każdy przypadek trądziku można opanować.

Osoby z łagodnym trądzikiem mają kilka wyprysków. Mogą mieć zaskórniki, zaskórniki, grudki i/lub krosty (tzw. pryszcze). Wiele osób może leczyć łagodny trądzik produktami, które można kupić bez recepty. Produkt zawierający nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy często oczyszcza skórę. Nie oznacza to jednak, że trądzik zniknie z dnia na dzień.

Wbrew zapewnieniom, leczenie trądziku nie działa z dnia na dzień. Aby zaobserwować poprawę, leczenie w domu wymaga 4-8 tygodni. Po ustąpieniu trądziku należy kontynuować leczenie skóry, aby zapobiec powstawaniu kolejnych nawrotów.

Kiedy należy skontaktować się z dermatologiem

Jeśli masz dużo trądziku, cyst lub guzków, lek, który możesz kupić bez recepty, może nie zadziałać. Jeśli chcesz, aby Twoja skóra stała się czystsza, powinieneś udać się do dermatologa. Dermatolodzy oferują następujące rodzaje leczenia:

Leczenie trądziku, które nakłada się na skórę: Większość leków przeciwtrądzikowych nakłada się na skórę. Twój dermatolog może nazywać to leczeniem miejscowym. Istnieje wiele rodzajów leczenia miejscowego trądziku. Niektóre z nich pomagają zabić bakterie. Inne zmniejszają ilość wydzielanego oleju. Lek miejscowy może zawierać retinoid, silnie działający nadtlenek benzoilu, antybiotyk lub nawet kwas salicylowy. Lekarz dermatolog określi, czego potrzebujesz.

Leczenie trądziku, które działa w całym organizmie: W przypadku czerwonych, obrzękniętych odmian trądziku konieczne może być zastosowanie leków działających na całe ciało. Ten rodzaj leczenia jest zazwyczaj konieczny w przypadku leczenia torbieli i guzków trądzikowych. Twój dermatolog może przepisać jeden lub więcej z poniższych leków:

 • Antybiotyki (pomagają zabić bakterie i zmniejszyć stan zapalny).
 • Pigułki antykoncepcyjne i inne leki działające na hormony (mogą być pomocne dla kobiet).
 • Izotretynoina (jedyny lek, który działa na wszystkie czynniki wywołujące trądzik).

Zabiegi, które leczą trądzik: Twój dermatolog może leczyć trądzik za pomocą zabiegów, które można wykonać podczas wizyty w gabinecie. Do zabiegów tych należą:

 • Lasery i inne terapie światłem: Urządzenia te redukują bakterie p. acnes. Twój dermatolog może określić, czy ten rodzaj leczenia może być pomocny.
 • Peelingi chemiczne: Nie można kupić peelingów chemicznych, które stosują dermatolodzy. Dermatolodzy stosują peelingi chemiczne do leczenia dwóch rodzajów trądziku - zaskórników i grudek.
 • Usuwanie trądziku: W celu usunięcia dużej torbieli trądzikowej dermatolog może przeprowadzić procedurę zwaną "drenażem i ekstrakcją". Procedura ta jest pomocna w przypadku, gdy torbiel nie reaguje na leki. Pozwala także zmniejszyć ból i prawdopodobieństwo, że po torbieli pozostanie blizna. Jeśli konieczne jest szybkie pozbycie się torbieli, dermatolog może wstrzyknąć do torbieli lek.

Wyniki

Oczekiwanie na samoistne ustąpienie trądziku może być frustrujące. Bez leczenia trądzik może powodować trwałe blizny, niską samoocenę, depresję i niepokój.

Aby uniknąć tych potencjalnych skutków, dermatolodzy zalecają leczenie trądziku. Po ustąpieniu zmian na skórze należy kontynuować leczenie. Leczenie zapobiega powstawaniu nowych wykwitów. Dermatolog może powiedzieć, kiedy nie ma już potrzeby leczenia trądziku, aby zapobiec powstawaniu nowych wykwitów.

Trądzik: wskazówki dotyczące postępowania

Możesz zmniejszyć trądzik, stosując się do poniższych wskazówek dermatologów dotyczących pielęgnacji skóry.

 1. Myj się dwa razy dziennie i po spoceniu. Pocenie się, zwłaszcza w czapce lub kasku, może nasilać trądzik, dlatego myj skórę jak najszybciej po spoceniu się.
 2. Delikatny, nieścierny środek myjący nakładaj opuszkami palców. Używanie ściereczki, gąbki z siatki lub innych przedmiotów może podrażnić skórę.
 3. Bądź delikatny dla swojej skóry. Używaj delikatnych produktów, np. bezalkoholowych. Nie używaj produktów, które podrażniają skórę, takich jak środki ściągające, toniki i środki złuszczające. Sucha i zaczerwieniona skóra pogarsza wygląd trądziku.
 4. Szorowanie skóry może pogorszyć stan trądziku. Unikaj pokusy szorowania skóry.
 5. Spłukuj skórę letnią wodą.
 6. Regularnie myj włosy szamponem. Jeśli masz tłuste włosy, myj je codziennie.
 7. Pozwól skórze zagoić się w naturalny sposób. Jeśli wyrywasz, przebijasz lub ściskasz trądzik, skóra będzie się goić dłużej i zwiększysz ryzyko powstania blizn potrądzikowych.
 8. Trzymaj ręce z dala od twarzy. Dotykanie skóry w ciągu dnia może powodować zaostrzenia.
 9. Trzymaj się z dala od słońca i łóżek opalających. Opalanie uszkadza skórę. Ponadto, niektóre leki na trądzik sprawiają, że skóra jest bardzo wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe (UV), które pochodzi zarówno ze słońca, jak i z urządzeń do opalania w pomieszczeniach.
  • Korzystanie z solarium zwiększa o 75% ryzyko zachorowania na czerniaka - najbardziej śmiertelną postać raka skóry.
 10. Skonsultuj się z dermatologiem, jeśli:
  • Trądzik sprawia, że jesteś nieśmiały lub zawstydzony.
  • Wypróbowane przez ciebie produkty nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
  • Trądzik pozostawia blizny lub powoduje ciemnienie skóry.

Obecnie praktycznie każdy przypadek trądziku można skutecznie leczyć. Dermatolodzy mogą pomóc w leczeniu już istniejącego trądziku, zapobieganiu nowym wykwitom i zmniejszeniu ryzyka powstawania blizn. Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące dbania o swoją skórę, umów się na wizytę u dermatologa.

Powiązane zasoby:

 • Hidradenitis suppurativa - Choroba skóry zwana hidradenitis suppurativa (HS) może wyglądać jak zwykły trądzik. Jest to długotrwała choroba skóry, która często pozostaje nierozpoznana. Jeśli masz trądzik pod pachami, w pachwinach lub pod piersiami, być może cierpisz na HS.
 • Fundacja Hidradenitis Suppurativa
 • Infolinia dla samobójców - (800) 784-2433Dostępna
  24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu w Stanach Zjednoczonych
  .

© 2019 Amerykańska Akademia Dermatologii. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie lub publikowanie bez uprzedniej pisemnej zgody jest surowo zabronione. Korzystanie z tych materiałów podlega informacjom prawnym i warunkom użytkowania znajdującym się na stronie https://www.aad.org/about/legal.

Warte uwagi

Epilacja – co to jest? Rodzaje epilacji:...

Epilacja to usuwanie włosów poprzez niszczenie mieszków włosowych. Wszystkie rodzaje epilacji różnią się od siebie sposobem oddziaływania na mieszek włosowy. We współczesnej kosmetologii...

Trądzik

Vitiligo

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .