Rozstępy to zmiany bliznowaciejące, które występują na różnych obszarach skóry: pośladkach, udach, brzuchu i klatce piersiowej, w wyniku których skóra z czasem traci jędrność i elastyczność. Rozstępy powstają najczęściej w czasie ciąży i po ciąży, z powodu przybrania na wadze, dramatycznej utraty wagi, przyjmowania leków steroidowych oraz chorób układu hormonalnego. Laserowe usuwanie rozstępów to najlepsza metoda, dzięki której można niemal całkowicie pozbyć się tej wady skóry. Aby uzyskać pożądany efekt, należy ukończyć pełny cykl leczenia laserem.
Rodzaje
Istnieją dwa rodzaje korekcji laserowej. Klasyczna odnowa laserowa. W wyniku naświetlenia laserem następuje nagrzanie głębokich warstw skóry, w wyniku czego następuje odparowanie górnej warstwy naskórka oraz wytworzenie włókien kolagenu i elastyny. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać bolesne odczucia. Po usunięciu konieczne jest przyjmowanie leków, które będą sprzyjać szybkiemu gojeniu się skóry. Frakcyjna termoliza laserowa. W przypadku resurfacingu frakcyjnego tylko określony obszar ciała poddawany jest zabiegowi laserowemu. Z biegiem czasu na skórze może pojawić się obrzęk, zaczerwienienie i łuszczenie, dlatego należy stosować kremy zmiękczające i łagodzące. W ciągu miesiąca obowiązuje zakaz odwiedzania saun, solarium i opalania się na słońcu.
Zalety usuwania laserem
Zabieg można wykonać na różnych częściach ciała, a także na każdym typie skóry. Efekt odnawiania laserowego będzie widoczny niemal natychmiast. Jednocześnie skóra staje się bardziej młodzieńcza i ujędrniona. Działanie wiązki lasera zachodzi lokalnie i przez kilka miesięcy jego działanie będzie się utrzymywało, aktywując procesy odmładzania w tkankach. Przed wykonaniem zabiegu kosmetolog powinien ocenić stan rozstępów na skórze, ich długość, szerokość, obecność tkanki bliznowatej, a także zapytać pacjenta, czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu.
Jak często zabieg jest wykonywany, ile zabiegów jest potrzebnych
Laserowe usuwanie rozstępów odbywa się w odstępach 4 tygodni. Efekt zabiegu jest bezpośrednio związany z zanikiem rozstępów: im świeższe są rozstępy, tym lepiej reagują na zabieg. Przebieg leczenia zwykle składa się z 6-10 zabiegów.
Mechanizm laserowego usuwania rozstępów
Usuwanie rozstępów / rozstępów laserem odbywa się za pomocą lasera erbowego ze specjalną nasadką CMA. Mikrouszkodzenia błon poszczególnych komórek na głębokości 50 mikronów pozwalają na rozpoczęcie procesu tworzenia się nowych komórek i zastąpienie ubytku tkanki, jakim są rozstępy, normalną skórą. Technika ta nosi nazwę RecoSMA i zasadniczo różni się od traumatycznego laserowego odnawiania powierzchni, w którym usuwa się górną warstwę skóry. Zabieg RecoSMA jest bezbolesny. Metoda jest obecnie jedną z najskuteczniejszych i ma na celu niemaskowanie problemu, ale jego kompletne rozwiązanie.
Zalecenia po zabiegu
Nie moczyć leczonej powierzchni skóry przez 24 godziny. W ciągu pierwszych 2 dni pacjent może stosować pantenol, gdy skóra jest sucha i napięta (minimum 5 razy dziennie) - do końca okresu peelingu. Unikać ekspozycji na słońce i odłożyć wizytę w solarium na 2 tygodnie (stosować filtry przeciwsłoneczne 20-krotnie lub więcej).
Przygotowanie do zabiegu
Zanim zgłosisz się do lekarza na laserowe usuwanie rozstępów, musisz się odpowiednio przygotować. Na dwa tygodnie przed sesją należy całkowicie wykluczyć:
- wizyty w solarium i długi pobyt na otwartym słońcu;
- przyjmowanie leków zwiększających wrażliwość naskórka na promieniowanie UV;
- stosowanie witamin o dużej zawartości witamin A.
Przeciwwskazania do zabiegu
- skłonność do tworzenia blizn keloidowych;
- cukrzyca;
- choroby skórne;
- bielactwo nabyte;
- naruszenie krzepnięcia krwi;
- choroba zakaźna.