Plazmoterapia PRP z osocza bogatopłytkowego to technologia komórkowa oparta na wykorzystaniu osocza krwi pacjenta, oczyszczonego i wzbogaconego czynnikami wzrostu. Wyjątkowość technologii PRP polega na tym, że do 90% żywych płytek krwi jest zatrzymywanych w osoczu. Z kolei płytki krwi to komórki krwi zawierające znaczną część czynników wzrostu, które wyzwalają w organizmie potężne procesy regeneracyjne.
Wskazania
Terapia PRP jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych i sprawdzonych metod leczenia opartego na komórkach. Wyjątkowa zdolność do odbudowy nowych komórek przy pomocy ogromnej ilości substancji czynnych uwalnianych z własnego osocza krwi poprzez wirowanie stała się decydującym czynnikiem w zastosowaniu metody w medycynie. Zastosowanie własnej krwi pacjenta zapewnia kompatybilność i brak negatywnych skutków ubocznych. Zabieg jest dobrze tolerowany przez pacjentów, szybko daje wymierny efekt terapeutyczny dzięki aktywacji własnych zasobów organizmu. Terapia PRP pozwala na rozpoczęcie procesów regeneracyjnych i przywrócenie cech organizmu poprzez uruchomienie własnych stymulantów, co oznacza, że najistotniejsze obszary zastosowania to leczenie następstw urazów, okres pooperacyjny oraz schorzenia układu nerwowego. Funkcje regeneracyjne osiągane terapią PRP pozwalają na szerokie zastosowanie tej technologii w ortopedii i traumatologii, neurologii i chirurgii w okresie pooperacyjnym. Terapia plazmowa daję najwyższy efekt terapeutyczny w leczeniu przewlekłych schorzeń narządu ruchu, zaburzeń nerwowych. Wyraźne działanie przeciwzapalne pozwala również odkryć szerokie zastosowanie innowacyjnej technologii komórkowej w kosmetologii, chirurgii, rehabilitacji i rekonwalescencji pooperacyjnej. Bezwzględnymi wskazaniami do terapii plazmowej są następujące patologie układu mięśniowo-szkieletowego, sąsiadujących tkanek, a także konsekwencje urazów:
- osteoporoza;
- zapalenie torebki stawowej;
- zapalenie stawów i artroza;
- zapalenie okołostawowe łopatki barku;
- zapalenie nadkłykcia;
- zapalenie ścięgien i więzadeł;
- urazy sportowe;
- skręcenia i zerwania więzadeł i ścięgien;
Efekty lecznicza
Mechanizmy regeneracyjne terapii komórkowej PRP pozwalają uzyskać wyraźny efekt terapeutyczny w ciągu kilku dni po pierwszym zabiegu. Terapia plazmowa może przynieść następujące rezultaty:
- łagodzenie skurczów i blokowanie mięśni;
- przywrócenie regeneracji tkanek poprzez aktywację sieci naczyń włosowatych i poprawę krążenia krwi;
- procesy gojenia tkanek ulegają przyspieszeniu w okresie pooperacyjnym i po urazach tkanek;
- procesy regeneracji tkanki mięśniowej w wyniku zerwania i uszkodzenia ścięgien i mięśni;
- działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne;
- przywrócenie płynu stawowego, stymulacja tkanki chrzęstnej i kostnej;
- eliminacja bólu i sztywności stawów;
Przebieg
Zabieg można zastosować na wszystkich typach stawów. Technologia zabiegu pozostaje taka sama. Zabieg zalicza się do technik małoinwazyjnych, dlatego zakłada dość dobry stan zdrowia pacjenta po jego wdrożeniu. Zwykle terapia plazmowa obejmuje kilka etapów. Aby uzyskać wyhodowane osocze, krew pobierana jest z żyły pacjenta średnio od 20 do 50 ml. Ponadto biomateriał umieszcza się w specjalnej probówce ze wbudowanym systemem zbierania frakcji i zanurza w wirówce. Wirowanie pozwala na staranny i staranny dobór najczystszego osocza, po czym pobiera się 3-5 ml osocza bogatopłytkowego. Powstały w ten sposób substrat jest wstrzykiwany w głąb jamy stawu, po czym pacjent musi kilkakrotnie zgiąć i rozluźnić dotknięty staw, aby równomiernie rozprowadzić materiał PRP.
Dowiedz się więcej o zabiegu osoczem bogatopłytkowym na stronie: klinikamurano.com