Dermatoskopia skóry jest prostą metodą bezpośredniego wizualnego badania stanu skóry, znajduje szerokie zastosowanie w praktyce onkologicznej. Metoda dostarcza cennych informacji o charakterystyce zmian skórnych, przede wszystkim znamion. Dermatoskopia znamion jest bardzo ważna we wczesnym wykrywaniu objawów ich zwyrodnienia. Diagnostyczna dermatoskopia jest częścią algorytmów diagnostycznych dla różnych patologicznych zmian w skórze, ale jej rola w wykrywaniu czerniaka jest trudna do przecenienia.

Dermoskopia

Istotnymi czynnikami ryzyka rozwoju czerniaka skóry są występowanie pierwszego i drugiego fototypu skóry u osób, które są okresowo lub regularnie narażone na zwiększone nasłonecznienie w wyniku czasowego, lub stałego pobytu w rejonach o gorącym klimacie. Inne czynniki ryzyka to trzy lub więcej epizodów oparzeń słonecznych w ciągu życia, obecność piegów i soczewicy na powierzchni skóry, obecność trzech lub więcej atypowych znamion melanocytowych na powierzchni skóry. Bardzo ważną okolicznością jest to, że u niektórych pacjentów czerniak rozwija się w miejscu istniejącego znamienia barwnikowego. Wbrew powszechnemu przekonaniu znamiona skłonne do czerniaka są głównie znamionami melanocytarnymi nabytymi, a nie wrodzonymi. Badanie pacjentów z wymienionymi czynnikami ryzyka obejmuje w pierwszym etapie badanie ogólne w celu oceny obecności zmian barwnikowych, a w drugim wykonanie dermatoskopii epiluminescencyjnej , która umożliwia wykrycie czerniaka skóry we wczesnym stadium z dużym prawdopodobieństwem.

kobieta z pieprzykiem na policzku

Wideodermatoskopia

To nieinwazyjna cyfrowa metoda diagnostyczna dermoskopii, która pozwala zobaczyć na skórze nieodróżnialne gołym okiem elementy i dokładniej zbadać ich budowę. Metoda pozwala na identyfikację charakterystycznych objawów chorób skóry na najwcześniejszych, przedklinicznych etapach, pozwala na rozpoznanie choroby i postawienie diagnozy na etapie objawów przedklinicznych oraz terminowe przeprowadzenie leczenia. Wideodermatoskopia zwiększa dokładność rozpoznawania zmian barwnikowych skóry, co pozwala mówić o wczesnej diagnostyce czerniaka . Możliwość zapisywania obrazów wideoskopowych w pamięci komputera umożliwia monitorowanie formacji pigmentacyjnych skóry (znamiona, pieprzyki). Jest to niezwykle ważne, gdyż może służyć jako podstawa do aktywnego ich dynamicznego monitorowania i być wykorzystywane w systemie pierwotnej profilaktyki czerniaka i innych chorób nowotworowych skóry. Wideodermatoskopia pozwala określić strukturę i rodzaj skóry, jej najmniejsze zmiany, a przede wszystkim procesy przedwczesnego starzenia, co jest bardzo ważne w praktyce kosmetologicznej.

Kiedy należy udać się do specjalisty

Regularne badania powinny przeprowadzać osoby:

  • Które mają dużo pieprzyków (50 - 100 szt.).
  • Dla osób z dysplastycznymi, nietypowymi znamionami (powiększające się, nieregularne, nierówne zabarwienie).
  • Gdy pieprzyki są na plecach i pacjentowi trudno jest samodzielnie przeprowadzać regularne badania.

Większość znamion granicznych pozostaje niezmieniona przez lata, ale niektóre mogą mieć tendencję do wzrostu. Należy pamiętać, że jeśli znamie rośnie i osiąga rozmiar 5-6 mm, należy go pokazać specjaliście. Jeśli narośnie znamię graniczne, może z niego powstać znamię dysplastyczne, prawdziwy prekursor czerniaka skóry. Znamię dysplastyczne charakteryzuje się występowaniem łagodnej lub wyraźnej asymetrii, punktowymi obszarami depigmentacji, powyżej 5 mm i tendencją do zauważalnego wzrostu w ciągu ostatnich 1-2 lat. Często ta zauważalna skłonność do wzrostu może być związana z intensywną ekspozycją na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe (aż do oparzeń skóry).

Warte uwagi

Grudki perliste prącia – czym są i jak je...

Grudki z masy perłowej są często powodem, dla którego mężczyźni zwracają się do dermatologa. Chociaż te formacje nie należą do chorób skóry ani chorób przenoszonych drogą płciową...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .