Cukrzyca może mieć wpływ na wiele części ciała, w tym na skórę. Gdy cukrzyca dotyka skóry, często jest to znak, że poziom cukru (glukozy) we krwi jest zbyt wysoki. Może to oznaczać, że:
- masz niezdiagnozowaną cukrzycę lub stan przedcukrzycowy
- Konieczne jest dostosowanie leczenia cukrzycy
Jeśli zauważysz na swojej skórze którykolwiek z poniższych znaków ostrzegawczych, czas porozmawiać z lekarzem.
Necrobiosis lipoidica: Kiedy ta kobieta zgłosiła się do dermatologa w związku z czerwonymi, opuchniętymi i twardymi plamami na nogach, dowiedziała się, że ma cukrzycę.
1. Żółte, czerwonawe lub brązowe plamy na skórze
Ta choroba skóry często zaczyna się od małych, uniesionych, litych guzków, które wyglądają jak pryszcze. W miarę postępu choroby guzki te przekształcają się w płaty opuchniętej i twardej skóry. Plamy te mogą mieć kolor żółty, czerwonawy lub brązowy. Można również zauważyć:
- otaczająca skóra ma błyszczący, porcelanowy wygląd
- Widoczne są naczynia krwionośne
- Skóra jest swędząca i bolesna.
- Choroba skóry przechodzi cykle, w których jest aktywna, nieaktywna, a następnie znów aktywna.
Nazwa medyczna tego schorzenia to necrobiosis lipodica (neck-row-by-oh-sis lee-poi-dee-ka).
PODJĘCIE DZIAŁAŃ
- Zbadaj się pod kątem cukrzycy, jeśli nie została u ciebie zdiagnozowana.
- Współpracuj z lekarzem, aby lepiej kontrolować swoją cukrzycę.
- Skorzystaj z porady dermatologa na temat swojej skóry. Necorbiosis lipodica jest niegroźna, ale może prowadzić do powikłań.
Acanthosis nigricans (AN): Często powodująca ciemnienie skóry w załamaniach szyi, AN może być pierwszym sygnałem, że dana osoba ma cukrzycę.
2. Ciemniejszy obszar skóry w dotyku przypominający aksamit
Ciemna plama (lub pasmo) aksamitnej skóry z tyłu szyi, pod pachami, w pachwinach lub w innym miejscu może oznaczać, że masz za dużo insuliny we krwi. AN jest często oznaką stanu przedcukrzycowego. Nazwa medyczna tego schorzenia skóry to acanthosis nigricans (ay-can-THOE-sis NIE-gri-cans).
PODEJMIJ DZIAŁANIE: Zbadaj się pod kątem cukrzycy.
3. Twarda, zgrubiała skóra
Jeśli pojawiają się one na palcach rąk, nóg lub obu palców, medyczna nazwa tego schorzenia to stwardnienie rozsiane (sclear-row-sis).
Na dłoniach można zauważyć napiętą, woskowatą skórę na grzbietach rąk. Palce mogą stać się sztywne i trudno nimi poruszać. Jeśli cukrzyca była źle kontrolowana przez wiele lat, możesz mieć wrażenie, że w opuszkach palców znajdują się kamyki.
Twarda, gruba i obrzęknięta skóra może rozprzestrzeniać się na przedramiona i górne części ramion. Może również pojawić się na górnej części pleców, ramionach i szyi. Czasami zgrubienie skóry rozprzestrzenia się na twarz, ramiona i klatkę piersiową.
W rzadkich przypadkach skóra nad kolanami, kostkami lub łokciami również ulega zgrubieniu, utrudniając wyprostowanie nogi, postawienie stopy lub zgięcie ręki. W każdym miejscu zgrubienie ma często konsystencję skórki pomarańczowej.
Ten problem skórny pojawia się zwykle u osób z powikłaniami cukrzycy lub z cukrzycą trudną do leczenia.
PODJĘTE DZIAŁANIA
- Powiedz lekarzowi o zgrubieniach na skórze. Uzyskanie lepszej kontroli cukrzycy może przynieść ulgę.
- Może być również potrzebna fizykoterapia. Jeśli zgrubienie pojawi się na palcu u ręki, palcu u nogi lub w innym miejscu, w którym znajdują się stawy, fizykoterapia może pomóc w utrzymaniu zdolności zginania i prostowania stawu.
Pęcherze: Na skórze osób chorych na cukrzycę mogą tworzyć się duże pęcherze, takie jak ten.
4. Pęcherze
Rzadko, ale u osób chorych na cukrzycę mogą nagle pojawić się na skórze pęcherze. Może to być duży pęcherz, grupa pęcherzy lub oba te elementy. Pęcherze zwykle tworzą się na dłoniach, stopach, nogach lub przedramionach i przypominają pęcherze, które pojawiają się po poważnym oparzeniu. W przeciwieństwie do pęcherzy, które powstają po oparzeniu, te nie są bolesne.
Nazwa medyczna tego schorzenia to bullosis (bull-low-sis) diabetricorum. Czasami nazywa się ją bullae diabetic (bull-lie).
PODJĘTE DZIAŁANIA
- Powiedz swojemu lekarzowi o pęcherzach. Będziesz chciał podjąć kroki, aby zapobiec infekcji.
- Porozmawiaj z lekarzem o tym, jak lepiej kontrolować swoją cukrzycę.
Czy od ostatniej miesiączki minął rok lub dłużej i czy co roku masz kilka infekcji drożdżakowych? Możliwe, że masz cukrzycę lub stan przedcukrzycowy.
5. Infekcje skóry
Osoby chore na cukrzycę mają tendencję do zapadania na infekcje skórne. Jeśli masz infekcję skóry, możesz zaobserwować jedną lub więcej z poniższych sytuacji:
- Gorąca, opuchnięta i bolesna skóra
- swędzącą wysypkę, a czasem drobne pęcherzyki, suchą, łuszczącą się skórę lub białą wydzielinę przypominającą twarożek
Infekcja skóry może wystąpić na każdym obszarze ciała, w tym między palcami, wokół jednego lub więcej paznokci oraz na skórze głowy.
PODJĘTE DZIAŁANIA
- Należy natychmiast podjąć leczenie infekcji.
- Poinformuj swojego lekarza, jeśli masz częste infekcje skóry. Możesz mieć niezdiagnozowaną cukrzycę.
- Jeśli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę, możesz potrzebować lepszej kontroli nad nią.
Jeśli masz cukrzycę, powinieneś codziennie sprawdzać swoje stopy pod kątem owrzodzeń i otwartych ran.
6. Otwarte owrzodzenia i rany
Długotrwałe utrzymywanie się wysokiego poziomu cukru (glukozy) we krwi może prowadzić do słabego krążenia i uszkodzenia nerwów. Mogły się one pojawić, jeśli przez długi czas chorowałeś na niekontrolowaną (lub źle kontrolowaną) cukrzycę.
Słabe krążenie i uszkodzenie nerwów może utrudniać organizmowi gojenie się ran. Dotyczy to w szczególności stóp. Takie otwarte rany nazywane są wrzodami cukrzycowymi.
PODEJMUJ DZIAŁANIA
- Natychmiast skorzystaj z pomocy medycznej w przypadku otwartego owrzodzenia lub rany.
- Współpracuj z lekarzem, aby lepiej kontrolować swoją cukrzycę.
Dermopatia cukrzycowa: Ten 55-letni mężczyzna choruje na cukrzycę od wielu lat.
7. Plamy na podudziach
Ta choroba skóry powoduje powstawanie plam (a czasem linii), które tworzą ledwo zauważalne wgłębienie w skórze. Występuje często u osób chorych na cukrzycę. Nazwa medyczna to dermopatia cukrzycowa (der-mop-ah-thē). Zazwyczaj tworzy się na podudziach. W rzadkich przypadkach można ją zaobserwować na ramionach, udach, tułowiu lub innych częściach ciała.
Plamy są często brązowe i nie powodują żadnych objawów. Z tego powodu wiele osób myli je z plamami starczymi. W przeciwieństwie do plam starczych, te plamy i linie zwykle zaczynają blednąć po 18-24 miesiącach. Dermopatia cukrzycowa może również pozostać na skórze na czas nieokreślony.
PODJĘTE DZIAŁANIA
- Powiedz swojemu lekarzowi o tych plamach.
- Współpracuj z lekarzem, aby lepiej kontrolować swoją cukrzycę.
- Jeśli nie zdiagnozowano u Ciebie cukrzycy, przebadaj się.
Nagła ksantomatoza: Plamki te pojawiają się nagle i szybko znikają, gdy cukrzyca jest dobrze kontrolowana.
8. Pojawienie się małych, czerwono-żółtych grudek.
Pojawienie się tych grudek często przypomina pryszcze. W przeciwieństwie do pryszczy, wkrótce nabierają żółtawego koloru. Zazwyczaj znajdują się one na pośladkach, udach, zgięciach łokci lub grzbietach kolan. Mogą one jednak powstawać w dowolnym miejscu.
Niezależnie od miejsca powstawania, są one zwykle tkliwe i swędzące. Nazwa medyczna tego schorzenia skóry to ksantomatoza wybuchowa (zan-tho-ma-toe-sis).
PODJĘTE DZIAŁANIA
- Powiedz swojemu lekarzowi o zgrubieniach, ponieważ ta choroba skóry pojawia się, gdy masz niekontrolowaną cukrzycę.
- Porozmawiaj z lekarzem o tym, jak lepiej kontrolować cukrzycę.
Ziarniniak obrączkowaty (Granuloma annulare): Ta choroba skóry powoduje powstawanie guzków i plam, które mogą mieć kolor skóry, być czerwone, różowe lub niebiesko-fioletowe.
9. Czerwone lub podkolorowane wypukłości
Kontrowersje budzi fakt, czy ta choroba skóry jest związana z cukrzycą. Wiadomo, że większość osób cierpiących na ziarniniaka obr ączkowatego ( gran-you-low-ma ann-you-lar-ē) nie choruje na cukrzycę.
W kilku badaniach stwierdzono jednak występowanie tego schorzenia u chorych na cukrzycę. Jedno z takich badań wykazało, że u osób z cukrzycą najczęściej występował ziarniniak obrączkowaty na dużych powierzchniach skóry, a guzki pojawiały się i znikały. W innym badaniu stwierdzono, że osoby, u których występuje ziarniniak obrączkowaty, który pojawia się i znika, powinny zostać przebadane pod kątem cukrzycy.
PODJĘTE DZIAŁANIA
- Poinformuj lekarza o wystąpieniu guzków podobnych do tych przedstawionych powyżej, zwłaszcza jeśli pojawiają się one i znikają.
10. Bardzo sucha, swędząca skóra
Jeśli cierpisz na cukrzycę, jesteś bardziej narażony na suchość skóry. Może to być spowodowane wysokim poziomem cukru (glukozy) we krwi. Infekcje skórne lub słabe krążenie również mogą przyczyniać się do suchości i swędzenia skóry.
PODJĘCIE DZIAŁAŃ
- Powiedz swojemu lekarzowi o swojej bardzo suchej skórze. Lepsza kontrola cukrzycy może zmniejszyć suchość skóry.
- Jeśli po uzyskaniu lepszej kontroli cukrzycy nadal masz suchą skórę, pomocny może okazać się dermatolog.
11. Żółtawe, łuszczące się plamy na powiekach i wokół nich
Pojawiają się one, gdy masz wysoki poziom tłuszczu we krwi. Może to być również znak, że cukrzyca jest słabo kontrolowana. Nazwa medyczna tego schorzenia to xanthelasma (zan-thē-las-ma).
PODJĘTE DZIAŁANIA
- Powiedz lekarzowi o żółtawych, łuszczących się plamach wokół oczu.
- Porozmawiaj z lekarzem o tym, jak lepiej kontrolować cukrzycę. Kontrolowanie cukrzycy może usunąć łuszczące się plamy.
Znaczniki skórne w okolicy pach: Te narośla najczęściej pojawiają się na powiekach, szyi, pod pachami i w pachwinach.
12. Znaczniki skórne
Wiele osób ma znamiona skórne - narośla skórne, które zwisają z szypułki. Choć są one nieszkodliwe, posiadanie licznych znamion może być oznaką zbyt wysokiego stężenia insuliny we krwi lub cukrzycy typu 2.
PODJĘCIE DZIAŁANIA
- Zapytaj swojego lekarza, czy powinieneś zbadać się pod kątem cukrzycy.
- Jeśli masz cukrzycę, zapytaj lekarza, czy nie powinnaś jej lepiej kontrolować.
Kiedy należy skontaktować się z dermatologiem
Cukrzyca może być przyczyną wielu innych problemów skórnych. Większość problemów skórnych jest nieszkodliwa, ale u osób chorych na cukrzycę nawet niewielki problem może stać się poważny. Dermatolog może rozpoznać problemy skórne związane z cukrzycą i pomóc Ci je opanować.
Obrazy 1, 3, 7, 8, 9: Wykorzystano za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.
Obrazy wykorzystane za zgodą Journal of the American Academy of Dermatology:
2. J Am Acad Dermatol. 2007; 57:502-86
. J Am Acad Dermatol. 2008; 58:447-51.
Zdjęcia 4 i 5: ThinkstockReferencesCohen
Sabban, EN. "Cutaneous manifestations of diabetes mellitus from A to Z." Focus session presented at: 74th Annual Meeting of the American Academy of Dermatology; March 4-8, 2016; Washington DC.
Duff M, Demidova O, et al. "Cutaneous manifestations of diabetes mellitus." Clinical Diabetes. 2015;33:40-8.
Kalus AA, Chien AJ, et al. "Cukrzyca i inne zaburzenia endokrynologiczne." In: Wolff K, Goldsmith LA, et al. Fitzpatrick's Dermatology in General Medicine (seventh edition). McGraw Hill Medical, New York, 2008:1461-70.
McKinley-Grant L, Warnick M, et al. "Cutaneous manifestations of systemic disease." In: Kelly AP and Taylor S. Dermatology for Skin of Color. (wydanie pierwsze). The McGraw-Hill Companies, Inc. China, 2009:481-4.
Morgan AJ and Schwartz RA.
"Diabetic dermopathy: Subtelny objaw o poważnych konsekwencjach." J Am Acad Dermatol. 2008;58:447-51.
Yosipovitch G, Loh KC, et al. "Medical pearl:
Scleroderma-like skin changes in patients with diabetes mellitus." J Am Acad Dermatol. 2003;48:109-11.
© 2019American Academy of Dermatology. Wszelkie prawa zastrzeżone. Reprodukcja lub publikacja surowo zabroniona bez uprzedniej pisemnej zgody. Korzystanie z tych materiałów podlega informacjom prawnym i warunkom użytkowania dostępnym na stronie https://www.aad.org/about/legal.