Rak skóry jest najczęściej występującym nowotworem. Obecne szacunki mówią, że 1 na 5 Amerykanów zachoruje na raka skóry w ciągu swojego życia.
Wcześnie wykryty rak skóry jest bardzo uleczalny. Do najczęstszych objawów ostrzegawczych raka skóry należą zmiany wielkości, kształtu lub koloru znamienia lub innej zmiany skórnej albo pojawienie się nowej narośli na skórze.
RAK SKÓRY DOTYCZY WSZYSTKICH
Na raka skóry może zachorować każdy, niezależnie od koloru skóry. U niektórych osób ryzyko zachorowania na raka skóry jest wyższe niż u innych. Kluczowym czynnikiem ryzyka jest wiek, ale istnieje też wiele innych czynników.
Osoby o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka skóry mają:
- jasny kolor skóry
- Skórę, która raczej się pali lub piecze niż opala
- Blond lub rude włosy
- Niebieskie lub zielone oczy
- więcej niż 50 pieprzyków
- Znamiona o nieregularnym kształcie lub ciemniejsze (znamiona) zwane "atypowymi" lub "dysplastycznymi".
Historia choroby może również zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry. Masz znacznie większe ryzyko zachorowania na raka skóry, jeśli:
- W przeszłości doznałeś oparzeń słonecznych, zwłaszcza pęcherzy
- Korzystałeś (lub korzystasz) z urządzeń do opalania w pomieszczeniach zamkniętych
- Przeszedłeś przeszczep narządów
- Chorowałeś na raka skóry (lub ktoś z krewnych chorował na raka skóry)
- Osłabiony układ odpornościowy
- Był narażony na działanie związków powodujących raka, takich jak arsen lub węgiel
- Obszar skóry, który został poważnie poparzony w wypadku lub przez słońce.
RODZAJE RAKA SKÓRY
Rak skóry może wystąpić w dowolnym miejscu na skórze, a nawet w oku, jamie ustnej lub narządach płciowych. Nowotwory skóry występują częściej na tych częściach ciała, które są wystawione na działanie promieni słonecznych. Najczęstsze rodzaje raka skóry to:
Rak podstawnokomórkowy (Basal Cell Carcinoma, BCC)
BCC jest najczęstszym typem raka skóry. BCC pojawia się na skórze w wielu kształtach i rozmiarach. Może to być narośl w kształcie kopuły z widocznymi naczyniami krwionośnymi; błyszcząca, różowawa plama; lub owrzodzenie, które goi się, a następnie powraca. BCC zwykle rozwija się na skórze narażonej na częste działanie promieni słonecznych, takiej jak skóra głowy, twarz, nos, szyja i ręce. BCC rzadko rozprzestrzenia się na inne części ciała, ale może wrastać głęboko w tkankę i kości.
Rak podstawnokomórkowy
Rak kolczystokomórkowy (SCC)
SCC jest drugim co do częstości występowania typem raka skóry. SCC pojawia się na skórze w różnych postaciach. Może pojawić się w postaci skorupy lub
szorstki guzek; czerwoną, szorstką, płaską plamę;
guzek w kształcie kopuły, który rośnie i krwawi; lub owrzodzenie, które nie goi się, lub goi się i powraca. SCC najczęściej rozwija się na skórze narażonej na działanie promieni słonecznych, np. na twarzy, uszach, wargach, grzbietach dłoni, ramionach i nogach.
SCC może się również rozwinąć na obszarach ciała, które nie są wystawione na działanie promieni słonecznych, takich jak wnętrze jamy ustnej lub genitalia. Palenie tytoniu lub jego żucie może zwiększyć ryzyko zachorowania na SCC w jamie ustnej lub gardle. Nieleczony SCC może rozprzestrzenić się na inne części ciała, co utrudnia leczenie.
Rak kolczystokomórkowy
Czerniak
Czerniak jest najbardziej śmiertelną postacią raka skóry. Może rozwinąć się na normalnej skórze lub w istniejącym znamieniu. Zmiana kształtu, koloru lub wielkości znamienia może być oznaką czerniaka. Inne zmiany, na które należy zwracać uwagę, to m.in. pieprzyk, który staje się bolesny, zaczyna krwawić lub swędzieć.
Niektóre czerniaki rozwijają się na normalnej skórze. Nowy wzrost, zwłaszcza taki, który nie pasuje do innych pieprzyków, może być czerniakiem.
Czerniak może również rozwinąć się pod paznokciami u rąk i nóg. Będzie to wyglądało jak brązowa lub czarna smuga pod paznokciem.
Chociaż czerniak występuje częściej u osób o jasnym kolorze skóry, chorują na niego także osoby o skórze kolorowej. U osób o kolorowej skórze czerniak zwykle pojawia się na dłoniach, podeszwach stóp, pod paznokciami, w jamie ustnej lub na narządach płciowych.
ABCDE czerniaka
Czerniak, gdy jest wcześnie wykryty, jest bardzo uleczalny. Wykonywanie samobadania skóry może pomóc w wykryciu zmian skórnych, które
które mogą wskazywać na wczesnego czerniaka. Oglądając swoją skórę pod kątem oznak czerniaka, należy postępować zgodnie z zasadami ABCDE:
A oznacza ASYMETRIĘ; jedna połowa nie wygląda jak druga.
B oznacza BORDER(obwódka); nieregularna, pofałdowana lub słabo zaznaczona obwódka.
C oznacza KOLOR; zróżnicowany w zależności od obszaru; odcienie brązu i opalenizny, czerń; czasami biały, czerwony lub niebieski.
D oznacza ŚREDNICĘ; w momencie rozpoznania czerniaki najczęściej mają wielkość powyżej 6 milimetrów (wielkość gumki do ścierania ołówka), ale mogą być mniejsze.
E oznacza EWOLUCJĘ; znamię lub narośl na skórze, która wygląda inaczej niż pozostałe lub zmienia rozmiar, kształt lub kolor.
Jak najszybciej umów się na wizytę u dermatologa z certyfikatem, jeśli zauważysz na swojej skórze plamkę lub znamię
na skórze, która ma którąkolwiek z tych cech.
Zrogowacenia aktyniczne (AK)
Zrogowacenia zrogowaciałe (AK) są często występującymi rozrostami skóry. Uważa się je za zmiany przedrakowe. Nieleczone AK może przekształcić się w SCC.
Większość AK to suche, łuszczące się plamy na skórze o szorstkiej fakturze. AK powstają na skórze, która jest mocno nasłoneczniona, np. na głowie, w tym na uszach, wargach i skórze głowy, na ramionach i rękach. Kobiety często chorują na AK na nogach. AK mogą powstawać, znikać, a następnie powracać.
Rogowacenie aktyniczne
ZNACZENIE BADAŃ SKÓRY
Samodzielne badanie skóry polega na sprawdzeniu, czy na skórze nie pojawiły się zmiany.
Możesz także poddać się badaniu skóry u dermatologa. Częstotliwość wizyt u dermatologa w celu zbadania skóry różni się w zależności od pacjenta. Twój dermatolog poinformuje Cię, jak często powinieneś poddawać się badaniu skóry.
JAK BADAĆ SWOJĄ SKÓRĘ
Samodzielne badanie skóry może pomóc we wczesnym wykryciu raka skóry, kiedy jest on najbardziej uleczalny. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany, swędzenie lub krwawienie, natychmiast umów się na wizytę u dermatologa.
Jak badać swoją skórę
WCZESNE LECZENIE DAJE WYSOKI ODSETEK WYLECZEŃ
Rak skóry, jeśli zostanie wcześnie wykryty, jest bardzo uleczalny. Nawet czerniak, który może być śmiertelny, ma niemal 100% wskaźnik wyleczalności, jeśli jest wcześnie leczony.
Właściwe leczenie rozpoczyna się od postawienia właściwej diagnozy. Aby zdiagnozować raka skóry, dermatolog wykonuje biopsję skóry.
Jest to najlepszy sposób na zdiagnozowanie raka skóry. Twój dermatolog może wykonać biopsję podczas wizyty w gabinecie.
Aby wykonać biopsję, dermatolog usunie całą narośl skórną lub jej fragment. Pobrana skóra zostanie przesłana do laboratorium, gdzie zostanie zbadana pod mikroskopem.
Jeśli diagnozą jest rak skóry, dermatolog weźmie pod uwagę rodzaj raka skóry, jego wielkość i umiejscowienie, a także stan zdrowia pacjenta, aby określić najlepszy dla niego sposób leczenia. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty i cała narośl zostanie usunięta,
dalsze leczenie może nie być konieczne. Jeśli konieczne jest dalsze leczenie, dermatolog omówi dostępne opcje leczenia i przedstawi odpowiednie zalecenia.
ZAPOBIEGAJ. WYKRYWAĆ. ŻYJ.™
Badania wykazują, że osoby, które zachorowały na raka skóry, mają większe ryzyko zachorowania na innego raka skóry. Poniższe wskazówki mogą pomóc w wykrywaniu nowych nowotworów skóry i zapobieganiu im:
- Przestrzegaj wszystkich terminów wizyt u dermatologa. Wcześnie wykryty rak skóry jest wysoce odporny na działanie czynników zewnętrznych.
- Wykonuj samokontrolę skóry. Badaj swoją skórę tak często, jak Twój dermatolog Pamiętaj, aby sprawdzać skórę głowy, uszu, narządów płciowych i pośladków.
- Jeśli zauważysz na swojej skórze zmiany, swędzenie lub krwawienie, natychmiast umów się na wizytę u dermatologa. Powiedz osobie, która wyznaczyła wizytę, dlaczego chcesz się z nim spotkać.
- Chroń swoją skórę każdego dnia poprzez:
- Szukaj cienia. Cień pomaga chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym UV. Cień jest szczególnie ważny między godziną 10.00 a 14.00, kiedy promienie słoneczne są najsilniejsze. Za każdym razem, gdy Twój cień jest krótszy od Ciebie, szukaj
- Zachowaj ostrożność w pobliżu wody, śniegu i piasku. Odbijają one i wzmacniają szkodliwe promienie słoneczne.
- Nosić odzież ochronną. Oznacza to noszenie koszuli z długim rękawem, spodni, kapelusza z szerokim rondem i okularów przeciwsłonecznych, gdy
Obficie stosuj wodoodporny krem z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania, chroniący skórę przed promieniami UVA i UVB, o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) 30 lub wyższym.
Badania wykazały, że codzienne stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym może zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka o połowę. Kiedy przebywasz na zewnątrz, nawet w pochmurne dni, stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym na całą skórę, która nie jest przykryta ubraniem. Ponawiaj aplikację co około dwie godziny, a także po pływaniu lub spoceniu się.
- Unikaj solarium. Promienie ultrafioletowe pochodzące ze słońca i solarium mogą powodować raka skóry i zmarszczki. Jeśli chcesz wyglądać tak, jakbyś przebywała na słońcu, możesz użyć samoopalacza bezsłonecznego, ale nadal powinnaś używać kremu z filtrem przeciwsłonecznym.