Czym jest medycyna estetyczna?

Udostępnij:

Stosunkowo nowy kierunek w nauce - medycyna estetyczna - obejmuje dermatokosmetykę, chirurgię plastyczną, stomatologię estetyczną i flebologię. Medycyna estetyczna łączy w sobie wiele interwencji medycznych, których celem jest poprawa wyglądu pacjenta oraz zmniejszenie lub spowolnienie oznak naturalnego procesu starzenia.

Definicja

W praktyce funkcje medycyny estetycznej polegają na kompleksowym podejściu do pacjenta w postaci zabiegów niwelujących zmarszczki i blizny, depilacji z długotrwałym efektem, pozbyciu się plam starczych i nieestetycznych naczyń krwionośnych, niwelowaniu oznak starzenie się twarzy, dłoni, dekoltu i spojrzenia, zapobieganie starzeniu się ciała, usuwanie tatuaży za pomocą lasera. Medycyna estetyczna to specjalizacja, której głównym celem jest poprawa wyglądu pacjenta lub pacjenta.

Terapia botulinowa

Jest to wprowadzenie leków („Botox”, „Dysport” i inne) na bazie toksyny botulinowej wytwarzanej przez bakterię Clostridium botulinum. Jego działanie blokuje przekazywanie sygnałów nerwowych do mięśni, dzięki czemu się rozluźniają. Początkowo terapię botulinową stosowano w leczeniu zaburzeń skurczowych, takich jak tiki, a później w celu wygładzenia zmarszczek. Wskazaniami do stosowania toksyny botulinowej w kosmetologii są zmarszczki mimiczne - w kącikach i wokół oczu, na czole, w kącikach ust, bruzdy nosowo-wargowe, a także zmiany owalu twarzy. Średnie zmarszczki wygładzane są toksyną botulinową, która odwraca szereg zmian związanych z wiekiem. Zabieg nie jest wykonywany, jeśli pacjent ma stany zapalne skóry, zaburzenia krzepnięcia, jeśli był leczony antybiotykami i antykoagulantami. Przeciwwskazaniami są również niewydolność nerek lub wątroby, indywidualna nietolerancja preparatów toksyny botulinowej, niedowład mięśni twarzy.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy znalazł zastosowanie w biowzmacniaczach - specjalnym zabiegu, w wyniku którego powstaje „wewnętrzna oprawa” twarzy. Jeśli skóra pacjenta straciła swój koloryt, wygląda na zwiotczałą, matową, jeśli pojawiają się drobne zmarszczki i oznaki opadania powiek, wówczas lekarz wstrzykuje leki wzdłuż „obwisłych linii”, które utrzymują koloryt skóry od wewnątrz. W takim przypadku lekarz może dokładnie przewidzieć, jak będą powstawać zmarszczki, a wprowadzając preparaty kwasu hialuronowego zapobiegać ich powstawaniu.

zabieg medycyny estetycznej

Biorewitalizacja

Zastrzyki wskazane są również w celu nawilżenia i odżywienia skóry określonego obszaru. W tym przypadku mówimy o procedurze biorewitalizacji. Z jego pomocą można poprawić kondycję skóry dłoni, dekoltu, szyi, twarzy.

Podnoszenie wektorowe

Aby napiąć skórę w niektórych obszarach (na przykład w kościach policzkowych, brodzie), lekarze używają liftingu wektorowego. Jest to podobne do wzmocnienia biologicznego, tylko lek wstrzykuje się kilkoma równoległymi liniami w kierunku pożądanego podnoszenia.

Plazmolifting

Istotą tej techniki jest podawanie własnego osocza krwi pacjenta zawierającego płytki krwi. Osocze zawiera wiele biologicznie aktywnych składników, które stymulują wzrost komórek, uczestniczą w metabolizmie i co jest bardzo ważne, własne osocze krwi organizmu nie jest substancją obcą dla organizmu. Oznacza to, że nie jest odrzucany i nie wywołuje reakcji alergicznych.

Mezoterapia

To wprowadzenie leków metodą mikroiniekcji bezpośrednio w skórę w celu poprawy jej właściwości. Mezoterapia służy do dodatkowego odżywienia i nawilżenia skóry, zapobiegania starzeniu. Służy również do zwalczania rozstępów, stymulowania wzrostu i witalności włosów. Do zastrzyków można używać nie tylko monopreparatów, ale także koktajli mezoterapeutycznych, które mają złożony efekt. Przy podawaniu powierzchownym rozważa się również biorewitalizację i lifting osocza jako opcje mezoterapii.

Technika polega na podgrzaniu skóry wiązką lasera. Wystarczy wywołać stan zapalny. W efekcie następuje pobudzenie produkcji kolagenu w skórze, będącego białkiem strukturalnym nadającym elastyczność i napięcie. W ramach tego zabiegu zmarszczki są niejako „wypychane” na zewnątrz.

Warte uwagi

Egzema | Atopowe zapalenie skóry

Egzema jest chorobą, która powoduje powstawanie plam suchej, czerwonej skóry, której często towarzyszy intensywne swędzenie. Drapanie skóry może uszkodzić jej powierzchnię i pogorszyć stan...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .