Czym jest medycyna estetyczna?

Udostępnij:

Stosunkowo nowy kierunek w nauce - medycyna estetyczna - obejmuje dermatokosmetykę, chirurgię plastyczną, stomatologię estetyczną i flebologię. Medycyna estetyczna łączy w sobie wiele interwencji medycznych, których celem jest poprawa wyglądu pacjenta oraz zmniejszenie lub spowolnienie oznak naturalnego procesu starzenia.

Definicja

W praktyce funkcje medycyny estetycznej polegają na kompleksowym podejściu do pacjenta w postaci zabiegów niwelujących zmarszczki i blizny, depilacji z długotrwałym efektem, pozbyciu się plam starczych i nieestetycznych naczyń krwionośnych, niwelowaniu oznak starzenie się twarzy, dłoni, dekoltu i spojrzenia, zapobieganie starzeniu się ciała, usuwanie tatuaży za pomocą lasera. Medycyna estetyczna to specjalizacja, której głównym celem jest poprawa wyglądu pacjenta lub pacjenta.

Terapia botulinowa

Jest to wprowadzenie leków („Botox”, „Dysport” i inne) na bazie toksyny botulinowej wytwarzanej przez bakterię Clostridium botulinum. Jego działanie blokuje przekazywanie sygnałów nerwowych do mięśni, dzięki czemu się rozluźniają. Początkowo terapię botulinową stosowano w leczeniu zaburzeń skurczowych, takich jak tiki, a później w celu wygładzenia zmarszczek. Wskazaniami do stosowania toksyny botulinowej w kosmetologii są zmarszczki mimiczne - w kącikach i wokół oczu, na czole, w kącikach ust, bruzdy nosowo-wargowe, a także zmiany owalu twarzy. Średnie zmarszczki wygładzane są toksyną botulinową, która odwraca szereg zmian związanych z wiekiem. Zabieg nie jest wykonywany, jeśli pacjent ma stany zapalne skóry, zaburzenia krzepnięcia, jeśli był leczony antybiotykami i antykoagulantami. Przeciwwskazaniami są również niewydolność nerek lub wątroby, indywidualna nietolerancja preparatów toksyny botulinowej, niedowład mięśni twarzy.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy znalazł zastosowanie w biowzmacniaczach - specjalnym zabiegu, w wyniku którego powstaje „wewnętrzna oprawa” twarzy. Jeśli skóra pacjenta straciła swój koloryt, wygląda na zwiotczałą, matową, jeśli pojawiają się drobne zmarszczki i oznaki opadania powiek, wówczas lekarz wstrzykuje leki wzdłuż „obwisłych linii”, które utrzymują koloryt skóry od wewnątrz. W takim przypadku lekarz może dokładnie przewidzieć, jak będą powstawać zmarszczki, a wprowadzając preparaty kwasu hialuronowego zapobiegać ich powstawaniu.

zabieg medycyny estetycznej

Biorewitalizacja

Zastrzyki wskazane są również w celu nawilżenia i odżywienia skóry określonego obszaru. W tym przypadku mówimy o procedurze biorewitalizacji. Z jego pomocą można poprawić kondycję skóry dłoni, dekoltu, szyi, twarzy.

Podnoszenie wektorowe

Aby napiąć skórę w niektórych obszarach (na przykład w kościach policzkowych, brodzie), lekarze używają liftingu wektorowego. Jest to podobne do wzmocnienia biologicznego, tylko lek wstrzykuje się kilkoma równoległymi liniami w kierunku pożądanego podnoszenia.

Plazmolifting

Istotą tej techniki jest podawanie własnego osocza krwi pacjenta zawierającego płytki krwi. Osocze zawiera wiele biologicznie aktywnych składników, które stymulują wzrost komórek, uczestniczą w metabolizmie i co jest bardzo ważne, własne osocze krwi organizmu nie jest substancją obcą dla organizmu. Oznacza to, że nie jest odrzucany i nie wywołuje reakcji alergicznych.

Mezoterapia

To wprowadzenie leków metodą mikroiniekcji bezpośrednio w skórę w celu poprawy jej właściwości. Mezoterapia służy do dodatkowego odżywienia i nawilżenia skóry, zapobiegania starzeniu. Służy również do zwalczania rozstępów, stymulowania wzrostu i witalności włosów. Do zastrzyków można używać nie tylko monopreparatów, ale także koktajli mezoterapeutycznych, które mają złożony efekt. Przy podawaniu powierzchownym rozważa się również biorewitalizację i lifting osocza jako opcje mezoterapii.

Technika polega na podgrzaniu skóry wiązką lasera. Wystarczy wywołać stan zapalny. W efekcie następuje pobudzenie produkcji kolagenu w skórze, będącego białkiem strukturalnym nadającym elastyczność i napięcie. W ramach tego zabiegu zmarszczki są niejako „wypychane” na zewnątrz.

Warte uwagi

Terapia osoczem bogatopłytkowym

Plazmoterapia PRP z osocza bogatopłytkowego to technologia komórkowa oparta na wykorzystaniu osocza krwi pacjenta, oczyszczonego i wzbogaconego czynnikami wzrostu. Wyjątkowość technologii PRP...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .