Grudki z masy perłowej są często powodem, dla którego mężczyźni zwracają się do dermatologa. Chociaż te formacje nie należą do chorób skóry ani chorób przenoszonych drogą płciową. Czym zatem są i jak je leczyć?
Co to są perłowe grudki
Grudki z masy perłowej są łagodnymi formacjami nabłonkowymi, które znajdują się w okolicy rowka koronowego, wzdłuż krawędzi żołędzi prącia, rzadziej na samej głowie. Wyglądają jak błyszczące zaokrąglone guzki w kolorze cielistym lub biało-różowym o średnicy 1-2 mm. Grudki mogą być pojedyncze lub wielokrotne. Obejmując głowę penisa w jednym lub kilku rzędach, te ostatnie tworzą tak zwany „naszyjnik z pereł”.
Przyczyny
Przyczyny pojawienia się perłowych grudek nie są w pełni ustalone. Nie stwierdzono związku z infekcjami przenoszonymi drogą płciową, cechami życia seksualnego czy higieną intymną. Zgodnie z najczęstszą hipotezą rozwój grudek perłowych jest spowodowany zwiększoną zawartością męskich hormonów płciowych we krwi, co z kolei powoduje nasilenie pracy gruczołów łojowych. To dobrze wyjaśnia, dlaczego „naszyjnik z pereł” pojawia się głównie u nastolatków w okresie dojrzewania i młodych mężczyzn, a znika samoczynnie, gdy osiąga dojrzałość płciową - w wieku 25-30 lat. Jeśli poziom androgenów w organizmie pozostaje podwyższony, grudki mogą utrzymywać się do dorosłości. Perliste grudki prącia same w sobie nie są ani chorobą, ani odchyleniem. Występują u ponad jednej trzeciej mężczyzn w wieku od 18 do 35 lat. Grudki są bezbolesne, nie powodują nieprzyjemnych objawów i nie wpływają na zdrowie mężczyzn. Nie są zaraźliwe i nie są przenoszone poprzez kontakty seksualne. Mimo to większość mężczyzn z wyraźnymi perłowymi grudkami marzy żeby się ich pozbyć.
Usuwanie
Konsultacja specjalistyczna rozpoczyna się od wywiadu i szczegółowego badania. W większości przypadków perłowe grudki mają bardzo charakterystyczny wygląd. W wątpliwych przypadkach, aby wykluczyć choroby przenoszone drogą płciową, infekcje grzybicze, guzy itp. mogą być wymagane dodatkowe badania. Po wyjaśnieniu diagnozy rozpoczyna się leczenie. Leczenie farmakologiczne grudek perłowych nie zostało jeszcze opracowane. Jedynym sposobem na pozbycie się niechcianych formacji jest ich usunięcie. Istnieje kilka technik:
Metoda elektrokoagulacji i fal radiowych jest bardzo skuteczna i najczęściej stosowana. W tym przypadku grudki są niszczone przez kauteryzację prądem elektrycznym, a następnie skrobanie. Ta procedura jest bolesna, dlatego można ją przeprowadzić tylko w znieczuleniu. Leczenie trwa 7-14 dni.
Koagulacja laserowa polega na usunięciu grudek przez ablację (odparowanie) pod działaniem lasera. Po zabiegu w miejscu grudki tworzy się skorupa, pod którą tworzy się nowa skóra. Po 5-7 dniach skórki same odpadają. Ta metoda usuwania grudek perłowych jest najdelikatniejsza, ponieważ praktycznie nie wpływa na otaczające tkanki, ale jednocześnie jest najbardziej pracochłonna, zajmuje dużo czasu i jest bardziej odpowiednia do usuwania pojedynczych grudek.
Kriodestrukcja jest stosowana, gdy konieczne jest jednoczesne usunięcie dużej liczby grudek. Grudki są zamrażane ciekłym azotem i po kilku dniach odpadają. Zabieg jest bezbolesny i może być stosowany u pacjentów uczulonych na środki znieczulające. Niewątpliwą zaletą metody jest jej niski koszt.
Najskuteczniejszy sposób usunięcia grudek perłowych wybiera lekarz w zależności od konkretnej sytuacji klinicznej. Po zabiegu, przez 7-10 dni, pacjentom zaleca się powstrzymanie się od współżycia seksualnego w celu uniknięcia dodatkowych urazów, nie zwilżanie dotkniętego obszaru, leczenie go środkami antyseptycznymi.