Egzema | Atopowe zapalenie skóry

Udostępnij:

Egzema jest chorobą, która powoduje powstawanie plam suchej, czerwonej skóry, której często towarzyszy intensywne swędzenie. Drapanie skóry może uszkodzić jej powierzchnię i pogorszyć stan wysypki.

Najczęstszą postacią egzemy jest atopowe zapalenie skóry. Choroba ta zaczyna się zwykle bardzo wcześnie. Często występuje u niemowląt i małych dzieci. U większości osób, które zachorowały na atopowe zapalenie skóry, choroba rozwija się przed ukończeniem 5 roku życia, ale może również pojawić się w okresie dojrzewania lub później.

Egzema ma tendencję do pojawiania się i znikania, często bez ostrzeżenia. Dermatolog z certyfikatem może ocenić tę chorobę i zalecić plan leczenia, w tym pielęgnację skóry w celu zmniejszenia zaostrzeń i złagodzenia dyskomfortu.

CO POWODUJE EGZEMĘ?

Nikt nie wie na pewno, co wywołuje egzemę. Dermatolodzy i naukowcy badają rolę, jaką w tej chorobie mogą odgrywać geny.

Ludzie, którzy chorują na egzemę, zazwyczaj mają rodziców lub członków rodziny, którzy mają egzemę, astmę lub katar sienny. Do rozwoju egzemy może się także przyczynić mieszkanie w mieście i/lub w zimnym lub suchym klimacie.

Atopowe zapalenie skóry nie jest zaraźliwe. Ty lub Twoje dziecko nie możecie zarazić się tą chorobą od nikogo i nie możecie jej nikomu przekazać.

JAKIE SĄ OBJAWY EGZEMY?

Jeśli Twoje dziecko ma egzemę, na jego skórze pojawią się suche, łuszczące się, czerwone plamy. U niemowląt plamy te często pojawiają się na policzkach, a także na skórze głowy i czole. Egzema powoduje swędzenie, dlatego możesz zauważyć, że dziecko pociera się o pościel lub dywan, aby złagodzić swędzenie.

Jeśli choroba zaczyna się między 2 rokiem życia a okresem dojrzewania, u dziecka często pojawiają się plamy egzemy w zagięciach łokci lub kolan, a także na szyi, nadgarstkach i kostkach oraz w zagłębieniu między pośladkami a nogami.

Egzema/atopowe zapalenie skóry

U dorosłych, plamy egzemy często pojawiają się na karku lub w zgięciach łokci. Egzema często dotyka także rąk, zwłaszcza u osób, które często myją ręce lub często mają ręce w wodzie. Egzema u dorosłych może obejmować większą część ciała, a szczególnie widoczna jest na szyi i twarzy, zwłaszcza wokół oczu.

Niezależnie od miejsca pojawienia się plam wypryskowych, są one zwykle bardzo swędzące. Powtarzające się drapanie tych miejsc może spowodować, że skóra będzie wyglądała i wydawała się skórzasta. Skóra może być również zaogniona i obolała.

Plamy wypryskowe mogą pokrywać się skorupą, pękać i wyciekać przezroczysty płyn. Jeśli zarazki dostaną się do organizmu przez uszkodzoną skórę, może dojść do zakażenia.

JAK ROZPOZNAJE SIĘ EGZEMĘ?

Wiele chorób skóry może powodować wysypkę, dlatego tak ważna jest dokładna diagnoza. Jeśli podejrzewasz, że Ty lub Twoje dziecko macie egzemę, powinieneś udać się do dermatologa z certyfikatem.

Dermatolog z certyfikatem często rozpoznaje egzemę po prostu oglądając zmienioną chorobowo skórę. Dermatolog może również zadać kilka pytań, np. kiedy po raz pierwszy pojawiły się objawy i czy ktoś z bliskich krewnych ma egzemę, katar sienny lub astmę. Dermatolog poinformuje Cię, czy konieczne jest wykonanie testów alergicznych lub biopsji skóry w celu wykluczenia innych chorób skóry.

JAK DŁUGO MOJE DZIECKO BĘDZIE MIAŁO EGZEMĘ?

U wielu dzieci atopowe zapalenie skóry ustępuje z czasem. Jednak około połowa dzieci, które zachorują na tę chorobę, będzie ją miała w wieku dorosłym.

Nie można przewidzieć, czy egzema ustąpi, czy też stanie się chorobą na całe życie.

Wczesne leczenie może zapobiec pogorszeniu się stanu zdrowia. Im cięższy jest przebieg choroby, tym trudniejsze może być jej leczenie.

Egzema/atopowe zapalenie skóry

JAK LECZY SIĘ EGZEMĘ?

Dermatolog z certyfikatem może stworzyć plan leczenia dostosowany do potrzeb każdego pacjenta. Plany leczenia mogą obejmować zalecenia dotyczące pielęgnacji skóry, terapie medyczne oraz wskazówki, jak unikać zaostrzeń.

Zalecenia dermatologa dotyczące pielęgnacji skóry mogą obejmować stosowanie łagodnego, bezzapachowego środka myjącego oraz nakładanie kremu nawilżającego po kąpieli lub w ciągu dnia. Środki nawilżające pomagają zmniejszyć suchość i łuszczenie się skóry, dzięki czemu skóra czuje się bardziej komfortowo. Badania wykazały, że stosowanie kremu nawilżającego dwa razy dziennie może zmniejszyć potrzebę stosowania leków na egzemę, a w łagodnych przypadkach może być jedynym wymaganym leczeniem.

Wybierając środek nawilżający, pamiętaj, by wybrać produkt bezzapachowy i rozważ użycie gęstego kremu lub maści. Wazelina jest niedrogim produktem, który dobrze sprawdza się u wielu pacjentów. Możesz wypróbować wiele różnych rodzajów środków nawilżających, aby wybrać najlepszy dla siebie lub swojego dziecka.

Leczenie łagodnej egzemy

Dermatolodzy zalecają następujące metody leczenia egzemy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu:

- Leki miejscowe

Miejscowe kortykosteroidy są lekami nr 1 stosowanymi w leczeniu egzemy. Po nałożeniu na skórę leki te mogą zmniejszyć stan zapalny (zaczerwienienie, obrzęk, uczucie gorąca) i świąd.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła kilka miejscowych kortykosteroidów na receptę do leczenia egzemy u dorosłych i dzieci, a niektóre z nich są zatwierdzone do leczenia egzemy u niemowląt. Łagodne kortykosteroidy, takie jak krem z hydrokortyzonem, są dostępne bez recepty.

Kortykosteroidy powinny być stosowane pod kierunkiem dermatologa z certyfikatem. Ponieważ dzieci są bardziej wrażliwe na te leki niż dorośli, należy stosować je na skórę dziecka tylko wtedy, gdy dermatolog włączy je do planu leczenia dziecka. Leki te, stosowane zgodnie z zaleceniami, są bezpieczne, a ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest niewielkie. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących bezpieczeństwa lub skutków ubocznych stosowania tych leków należy zwrócić się do dermatologa.

Inne leki miejscowe zatwierdzone przez FDA do leczenia egzemy to:

  • Miejscoweinhibitory kalcyneuryny, które są stosowane na skórę w celu zmniejszenia stanu zapalnego i świądu. FDA zatwierdziła dwa leki z grupy TCI do leczenia egzemy: krem z pimekrolimusem i maść z takrolimusem. Leki te mogą powodować uczucie pieczenia przy pierwszym zastosowaniu, ale jest to normalne i powinno ustąpić w ciągu 24 do 48 godzin.
  • Kryzaborol, który jest dopuszczony do stosowania w leczeniu łagodnego do umiarkowanego atopowego zapalenia skóry u pacjentów w wieku 2 lat i starszych. Podobnie jak inne leki stosowane miejscowo w leczeniu egzemy, lek ten, znany jako inhibitor PDE-4, może zmniejszać stan zapalny na skórze. Stosowanie leku może powodować uczucie pieczenia lub ciepła.

W ramach planu leczenia dermatolog może również zalecić stosowanie kremu regenerującego barierę ochronną. Kremy naprawiające barierę ochronną pomagają poprawić funkcję bariery ochronnej skóry, która jest zaburzona w egzemie. Niektóre kremy naprawcze są dostępne bez recepty, podczas gdy inne wymagają recepty.

Należy dokładnie stosować się do zaleceń dermatologa. Lekarz może zalecić stosowanie różnych leków na różne części ciała lub stosowanie jednego leku przez kilka dni, a następnie zmianę na inny. Ponadto, jeśli egzema ma tendencję do nawracania w tych samych miejscach, lekarz może zalecić stosowanie leku miejscowego w tych miejscach dwa lub trzy razy w tygodniu, aby zmniejszyć liczbę nawrotów.

Atopowe zapalenie skóry

- Środki przeciwdrobnoustrojowe

Osoby cierpiące na egzemę są podatne na infekcje skóry. Środki przeciwdrobnoustrojowe leczą infekcje, ale nie egzemę.

Antybiotyk to termin obejmujący antybiotyki, które zabijają bakterie; leki przeciwwirusowe, które zabijają wirusy; oraz leki przeciwgrzybicze, które zabijają grzyby.

Lek ten należy stosować dokładnie tak, jak został przepisany. Pomoże to w jak najszybszym wyleczeniu infekcji i zapobiegnie jej rozprzestrzenianiu się.

- Terapia kąpielami wybielającymi

Kąpiel w rozcieńczonym wybielaczu może zmniejszyć objawy egzemy poprzez redukcję bakterii i stanów zapalnych na skórze. Aby przygotować kąpiel z dodatkiem wybielacza, do wody w wannie należy dodać 5-procentowy wybielacz domowy. Użyj pół filiżanki wybielacza na pełną wannę wody lub ćwierć filiżanki wybielacza na półpełną wannę wody. Nie należy stosować skoncentrowanego wybielacza. Stosuj tę terapię tylko wtedy, gdy zaleci ją dermatolog i postępuj zgodnie z jego instrukcjami dotyczącymi bezpiecznego stosowania tej terapii. Odwiedź stronę aad.org/eczema, aby obejrzeć film demonstrujący, jak stosować kąpiel z wybielaczem.

- Mokre okłady

Terapia mokrymi okładami polega na nawilżaniu skóry, owijaniu jej warstwą mokrych bandaży i nakładaniu warstwy suchych bandaży na mokre bandaże. Może to pomóc skórze we wchłanianiu leków, utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry i zmniejszeniu nasilenia egzemy. Mokre okłady stanowią również fizyczną barierę przed drapaniem. Twój dermatolog może pomóc w opracowaniu najlepszego dla Ciebie lub Twojego dziecka sposobu postępowania z mokrymi okładami.

- Leki antyhistaminowe

Jeśli intensywne swędzenie powoduje bezsenność, dermatolog może zalecić stosowanie dostępnych bez recepty leków przeciwhistaminowych o działaniu uspokajającym. Leki te mogą poprawić sen, ale nie leczą egzemy.

Leczenie ciężkiej egzemy

Jeśli u Ciebie lub Twojego dziecka występuje ciężka postać atopowego zapalenia skóry, a objawy nie uległy poprawie, dermatolog z certyfikatem może zalecić następujące metody leczenia:

- Fototerapia

Ten rodzaj leczenia, wykorzystujący światło ultrafioletowe, może zmniejszyć świąd i stan zapalny i jest zwykle stosowany w połączeniu z lekami miejscowymi lub środkami nawilżającymi.

Fototerapia jest leczeniem czasochłonnym, które może wymagać dwóch do trzech wizyt w gabinecie dermatologa lub w szpitalu w każdym tygodniu. Zanim na skórze pojawi się poprawa, musi upłynąć trochę czasu, czasami od jednego do dwóch miesięcy.

Chociaż fototerapia jest bezpieczna, ponieważ wykorzystuje promieniowanie UV w ściśle określony i kontrolowany sposób, nadal może powodować oparzenia, przyspieszać starzenie się skóry i zwiększać ryzyko wystąpienia raka skóry. Porozmawiaj ze swoim dermatologiem na temat korzyści i ryzyka związanego z tą metodą leczenia.

- Leki ogólnoustrojowe

Leki te, często przyjmowane doustnie, są stosowane, gdy egzema nie reaguje na inne terapie. Ogólnoustrojowe immunomodulatory kontrolują pracę układu odpornościowego, aby złagodzić zaostrzenia egzemy i dać skórze szansę na wyzdrowienie. Jest to szczególnie ważne, jeśli drapanie doprowadziło do skaleczeń lub owrzodzeń na skórze.

FDA zatwierdziła systemowy lek do wstrzykiwania o nazwie dupilumab do leczenia umiarkowanego do ciężkiego atopowego zapalenia skóry u dorosłych, którzy nie reagują na leczenie miejscowe. Chociaż jest to pierwszy lek ogólnoustrojowy zatwierdzony przez FDA do leczenia egzemy, dermatolog może przepisać inny lek ogólnoustrojowy, w tym cyklosporynę, metotreksat, mykofenolan i azatioprynę.

Warte uwagi

Bodyforming, czyli kształtowanie ciała

Bodyforming to modelowanie lub stylizacja sylwetki poprzez zabiegi kosmetyczne i treningi. Celem bodyformingu jest redukcja tkanki tłuszczowej i budowa mięśni. Treningi i zabiegi Zajęcia...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .