Rozstępy: Dlaczego się pojawiają i jak się ich pozbyć

Udostępnij:

Rozstępy bledną z czasem, jednak leczenie może sprawić, że staną się one mniej widoczne szybciej.

Co to dokładnie jest rozstęp?

Rozstęp to rodzaj blizny, która powstaje, gdy nasza skóra szybko się rozciąga lub kurczy. Gwałtowna zmiana powoduje pęknięcie kolagenu i elastyny, które podtrzymują naszą skórę. W miarę gojenia się skóry mogą pojawiać się rozstępy.

Nie u każdego pojawiają się te wąskie pasma na skórze. Wydaje się, że pewną rolę odgrywają wahania poziomu hormonów. Ryzyko może być również większe, jeśli rozstępy występują u osób z Twojej rodziny.

Jeśli pojawią się u Ciebie rozstępy, jest najbardziej prawdopodobne, że stanie się to właśnie w tym okresie:

 • Skokowy wzrost, który następuje w okresie dojrzewania
 • Ciąża
 • Gwałtowna utrata lub przyrost wagi
 • Trening siłowy, gdy następuje szybki wzrost mięśni

Długotrwałe stosowanie kortykosteroidów na skórę może również powodować rozstępy. Jeśli cierpisz na chorobę Cushinga lub zespół Marfana, możesz zaobserwować u siebie rozstępy.

Kiedy rozstępy pojawiają się po raz pierwszy, mają zazwyczaj kolor czerwony, fioletowy, różowy, czerwonobrązowy lub ciemnobrązowy, w zależności od koloru skóry. Wczesne rozstępy mogą być lekko uniesione i mogą swędzieć.

Z czasem kolor blednie, a wąskie pasma zapadają się pod skórę. Jeśli przejedziesz palcem po dojrzałym rozstępie, często poczujesz lekkie wgłębienie.

Co może pomóc w pozbyciu się rozstępów?

Jak każda blizna, rozstępy są trwałe, ale leczenie może sprawić, że staną się mniej widoczne. Leczenie może również pomóc złagodzić swędzenie.

Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, przed rozpoczęciem leczenia rozstępów skonsultuj się z lekarzem. Niektóre produkty zawierają składniki, takie jak retinol, które mogą zaszkodzić dziecku.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, że nie ma jednej metody leczenia dla wszystkich - a wiele produktów w ogóle nie działa. Oto, co naukowcy odkryli na temat wielu sposobów leczenia rozstępów.

Kremy, balsamy i żele na rozstępy: Naukowcy przeanalizowali wiele kremów, balsamów i żeli sprzedawanych w celu leczenia rozstępów. Chociaż wydaje się, że żaden produkt nie pomaga przez cały czas - a niektóre nie pomagają w ogóle - badacze odkryli kilka pomocnych sposobów.

Jeśli chcesz wypróbować jeden z tych kremów, balsamów lub żeli na rozstępy, pamiętaj, aby:

 • Stosować produkt na wczesne rozstępy.
  Wydaje się, że leczenie ma niewielki wpływ na dojrzałe rozstępy.
 • Wmasować produkt w rozstępy.
  Poświęcenie czasu na delikatne wmasowanie produktu w skórę może sprawić, że będzie on bardziej skuteczny.
 • Stosuj produkt codziennie przez kilka tygodni.
  Jeśli zauważysz rezultaty, będą one widoczne dopiero po kilku tygodniach.

Domowe sposoby leczenia: W badaniach wykazano, że popularne domowe sposoby nie sprawdziły się. Naukowcy odkryli, że żaden z rozstępów nie zniknął, gdy ludzie wmasowywali w rozstępy olejek migdałowy, masło kakaowe, oliwę z oliwek lub witaminę E.

Opalanie nie pomaga pozbyć się rozstępów. Kiedy się opalasz, rozstępy stają się bardziej widoczne, ponieważ nie ulegają one opaleniu.

Samoopalacz: Podczas gdy opalanie może sprawić, że rozstępy staną się bardziej widoczne, samoopalacz może zakamuflować rozstępy - zarówno te wczesne, jak i dojrzałe. Samoopalacz nie jest w stanie pozbyć się rozstępów.

Lek na receptę, który nakłada się na skórę: W badaniach wykazano, że dwa składniki przynoszą ulgę:

 • Kwas hialuronowy
 • Tretinoin

W dwóch dużych badaniach zastosowanie kwasu hialuronowego na wczesne rozstępy sprawiło, że stały się one mniej widoczne.

Tretinoina to retinoid, który również może sprawić, że wczesne rozstępy będą mniej widoczne. W jednym z badań u osób, które stosowały ten krem na receptę codziennie wieczorem przez 24 tygodnie, rozstępy były mniej widoczne. U osób, które nie stosowały kremu, wczesne rozstępy powiększyły się. Inne badania wykazały podobne wyniki.

Retinol, inny rodzaj retinoidu, również może pomóc w zaniku wczesnych rozstępów.

Zabiegi wykonywane przez dermatologów: Dermatolodzy stosują następujące procedury, aby rozstępy stały się mniej widoczne, ale żadna z nich nie jest w stanie pozbyć się rozstępów:

 • Peeling chemiczny
 • Laseroterapia
 • Mikrodermabrazja
 • Radiofrekwencja
 • Ultradźwięki

Aby uzyskać jak najlepsze wyniki, dermatolog może zastosować więcej niż jedną procedurę. Na przykład, dermatolog może zastosować radiofrekwencję i laser barwnikowy impulsowy.

W przypadku wszystkich procedur możliwe są efekty uboczne. Pod fachową opieką dermatologa z certyfikatem, efekty uboczne są zazwyczaj niewielkie i przejściowe. Powszechne jest występowanie zaczerwienienia i obrzęku po zabiegu. Zaczerwienienie i obrzęk znikają po kilku godzinach lub dniach.

Dermatolog może powiedzieć, czy któryś z tych zabiegów byłby dla Ciebie odpowiedni, biorąc pod uwagę Twój stan zdrowia, wiek i czas, przez jaki masz rozstępy.

Czy można zapobiec powstawaniu rozstępów?

Krótka odpowiedź: Być może.

Naukowcy odkryli, że wiele środków, które mają zapobiegać rozstępom, w rzeczywistości nie działa. W przeprowadzonych badaniach ani olejek migdałowy, masło kakaowe, oliwa z oliwek, ani witamina E nie zapobiegały powstawaniu rozstępów.

Inne składniki mogą działać. Naukowcy odkryli, że produkty zawierające centellę lub kwas hialuronowy mogą pomóc w zapobieganiu rozstępom. Centella jest ziołem, a nasza skóra naturalnie zawiera kwas hialuronowy.

Kiedy należy zasięgnąć porady dermatologa

Preparaty na rozstępy, które można kupić w sklepie lub w Internecie, mogą być drogie. Jeśli zauważysz, że poświęcasz dużo czasu i pieniędzy, nie uzyskując żadnych rezultatów, pomocna może okazać się wizyta u dermatologa z certyfikatem.

Zabiegi wykonywane w gabinecie okazały się bardziej skuteczne niż kremy, balsamy i żele. Dermatolodzy mogą także poinformować cię o nowych produktach lub procedurach, które mogą okazać się pomocne.


Zdjęcia
Zdjęcie 1 wykorzystane za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.

Obrazki 2 i 3: Getty Images

Piśmiennictwo
Hague A and Bayat A. "Therapeutic targets in the management of striae distensae: A systematic review." J Am Acad Dermatol. 2017;77(3):559-68.

Stier MF and Hirsch RJ. "Odmładzanie blizn i rozstępów." In: Hirsch RJ, et al. Aesthetic rejuvenation (Odmładzanie estetyczne). McGraw Hill Medical, Chiny, 2009:224-9.

Ud-Din S, McGeorge D, et al. "Topical management of striae distensae (stretch marks): prevention and therapy of striae rubrae and albae. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2016; 30(2): 211-22.

Warte uwagi

Trądzik może dotyczyć nie tylko skóry

Trądzik może być tak dokuczliwy, że chcesz ukryć swoją twarz przed światem. Dla wielu osób cierpiących na trądzik choroba skóry ma wpływ nie tylko na ich wygląd. Trądzik może odbić...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .