Przeważnie przebarwienia pojawiają się na twarzy, rękach i nogach. W rzadkich przypadkach skóra ciemnieje również w innych obszarach skóry. Przebarwienia pojawiają się, gdy komórki melanocytów wytwarzają zbyt dużo melaniny.

Przyczyny pojawiania się przebarwień

Główne czynniki to długa ekspozycja na słońce. Światło ultrafioletowe stymuluje produkcję melaniny. Im dłużej promienie słoneczne działają na niezabezpieczoną skórę, tym większe jest ryzyko wystąpienia przebarwień. Poziom hormonów bezpośrednio wpływa na produkcję melaniny. Dlatego z powodu niektórych leków i podczas ciąży skóra ludzi jest czasami pokryta ciemnymi plamami. Niektóre leki powodują przebarwienia. Ta wada czasami pojawia się jako efekt uboczny podczas chemioterapii. Czasami melanina jest wytwarzana w odpowiedzi na uszkodzenie. W wielu przypadkach usuwanie przebarwień nie jest konieczne. Jeśli powodują dyskomfort, można je łatwo usunąć. Czasami wystarczą specjalne kremy. Jednak nie zawsze są one skuteczne w eliminowaniu nagromadzeń melaniny, dlatego terapia laserowa jest bardziej niezawodną opcją.

Jak wygląda procedura laserowego usuwania plam?

Ponieważ te defekty kosmetyczne znajdują się w górnej warstwie skóry, nie trzeba ich wycinać. Laserowe usuwanie przebarwień to delikatniejsza i bezpieczniejsza procedura. Lekarz usuwa jedną plamkę w zaledwie kilka minut. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od wielkości i lokalizacji przebarwień. W razie potrzeby podczas jednej sesji pacjent może pozbyć się kilku ciemnych plam na skórze. Lekarz oddziałuje na skórę krótkimi impulsami lasera, co nie pozwala na odczuwanie bólu. W przypadku konieczności usunięcia dużych przebarwień stosuje się znieczulenie miejscowe. Powierzchowne naczynia nie krwawią. Wiązka lasera je kauteryzuje, dzięki czemu pacjent nie musi martwić się o krwawiącą ranę. Lekarz niszczy tylko górną warstwę skóry, w której skoncentrowany jest pigment. Następnie rana pokryta jest ochronną skórką. Zaczerwienienie w tym obszarze utrzymuje się przez około dwa tygodnie, po czym znika skorupa i pozostaje jaśniejsza młoda skóra. Wiązka lasera dezynfekuje powierzchnię. Dlatego drobnoustroje chorobotwórcze nie dostają się do rany, co zapobiega stanom zapalnym.

przebarwienie skóry

Sprzęt

Do usuwania plam starczych używa się nowoczesnego systemu laserowego. Tworzy potężną wiązkę światła, która niszczy górną warstwę skóry, w której nagromadziła się duża ilość melaniny. Technikę dostosowuje się w zależności od wielkości i głębokości pigmentacji. Często tworzy się na powierzchni. Rzadziej w głębszych warstwach.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Przed rozpoczęciem leczenia należy porozmawiać z lekarzem. Wyjaśni szczegółowo, jak odbędzie się operacja i jak pielęgnować skórę po niej. Trzeba też przygotować się do usunięcia pigmentacji laserem. Laserowe usuwanie przebarwień nie ma poważnych przeciwwskazań. Istnieją jednak pewne sytuacje, w których wykonanie zabiegu jest niewskazane lub niemożliwe. Rzadkim wyjątkiem są pacjenci z nowotworami złośliwymi. Jeśli takie narośle pojawią się w obszarze ciemnej skóry, najpierw musisz je usunąć, a dopiero potem zająć się przebarwieniami.

Na dwa tygodnie przed zabiegiem:

  • Nie opalaj się
  • Nie idź do solarium
  • Nie bierz leków hormonalnych

Te działania w tym okresie mogą przyspieszyć produkcję melaniny, a wtedy usunięcie plamki będzie mniej skuteczne.

Warte uwagi

Co może sprawić, że moje dłonie będą...

Jeśli przeszkadzają Ci plamy starcze, pomarszczona skóra lub inne oznaki starzenia, możesz mieć młodziej wyglądające dłonie. Dzięki postępom w dermatologii możliwe jest bezpieczne...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .